Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-07-15

W jakiej wysokości mogą przysługiwać pracownikowi świadczenia chorobowe w razie pobytu w szpitalu

Zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu zasadniczo wynosi 70% ustalonej podstawy świadczenia. Odrębna regulacja dotyczy ubezpieczonych, którzy ukończyli 50. rok życia. Jeżeli mają oni prawo do zasiłku w okresie hospitalizacji, która przypada między 15. a 33. dniem niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym, należne jest im świadczenie w wysokości 80% ustalonej podstawy wymiaru.

Pracownik, który jest niezdolny do pracy i ze względu na swój stan zdrowia przebywa w szpitalu, ma prawo do świadczeń chorobowych za ten okres (wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego).

Wysokość wynagrodzenia w razie pobytu w szpitalu

Wynagrodzenie za czas choroby jest wypłacane za okres pobytu pracownika w szpitalu, w wysokości nie niższej niż 80% wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru przez okres 33 dni lub 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Wyższe wynagrodzenie chorobowe może przysługiwać pracownikowi za okres pobytu w szpitalu, jeśli tak wynika z przepisów wewnętrznych obowiązujących u danego pracodawcy lub gdy zachodzą okoliczności uprawniające do wynagrodzenia chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru (np. w razie wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo w czasie choroby przypadającej w okresie ciąży).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00