Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-07-15

Co warto zapisać w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia

Z pracownikiem mającym dostęp do szczególnie istotnych danych pracodawca może zawrzeć umowę o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia. Zakaz konkurencji może być wprowadzony, gdy dotyczy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na straty.

Zakaz konkurencji ustanawiany po zakończeniu zatrudnienia może dotyczyć tylko tych pracowników, którzy mają dostęp do istotnych i poufnych informacji pracodawcy, które nie powinny być dostępne dla osób postronnych, gdyż mogłoby to wyrządzić pracodawcy szkodę (art. 1012 Kodeksu pracy, dalej k.p.).

Forma umowy

Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia musi być pod rygorem nieważności sporządzona w formie pisemnej. Pracodawca musi o tym pamiętać, gdyż niezachowanie formy pisemnej powoduje bezwzględną nieważność umowy. Dlatego też ustna umowa o zakazie konkurencji, choćby rzeczywiście zawarta i potwierdzona przez świadków, nie będzie wiązać stron, ponieważ z powodu braku formy pisemnej będzie z mocy prawa nieważna. Warunek zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności dotyczy także wszelkich zmian treści umowy o zakazie konkurencji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00