Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-10-25

Jak pracodawca powinien przeciwdziałać mobbingowi

Pracownik może być poddawany mobbingowi zarówno bezpośrednio przez pracodawcę, jak i przez współpracowników. Za każde takie zakazane działanie odpowiada jednak pracodawca. Powinien on wprowadzić jasne zasady przeciwdziałania takim zjawiskom - najlepiej przez opracowanie konkretnej, dopasowanej do realiów firmy polityki antymobbingowej.

Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu go, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników (art. 943 § 2 Kodeksu pracy, dalej k.p.). Takie zjawisko może powstawać na różnych płaszczyznach: pionowej (najczęściej relacja przełożony i podwładny) i poziomej (pomiędzy pracownikami na równorzędnych stanowiskach).

Co wpływa na powstawanie mobbingu

Pracodawca powinien na bieżąco analizować zachowania podwładnych (szczególnie osób na stanowiskach kierowniczych). Powinien też zwracać uwagę na relacje występujące w strukturze organizacyjnej, praktykę zakładową (panujące zwyczaje) oraz zachowania pracowników, które zwiększają ryzyko wystąpienia w firmie mobbingu.

W praktyce wskazuje się na typowe negatywne cechy organizacji pracy, w której można obserwować zjawisko przemocy psychicznej. Należą do nich:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00