Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-08-22

Jak pracodawca może wprowadzić ruchomy czas pracy

Od 23 sierpnia 2013 r. pracodawcy zyskają możliwość wprowadzenia ruchomego czasu pracy. Pracownik będzie mógł zaczynać pracę w różnych, ale sztywno ustalonych godzinach (i tak samo ją kończyć) bądź w określonym przedziale godzinowym. Wprowadzenie takiego rozwiązania będzie możliwe po uzgodnieniu ze związkami zawodowymi, a gdy te nie działają w zakładzie pracy, wówczas po zawarciu porozumienia z przedstawicielem pracowników lub na indywidualny wniosek pracownika.

We wrześniu tematem miesiąca będą zmiany w ubezpieczeniach społecznych rodziców sprawujących opiekę nad dzieckiem.

Dotychczas pracodawcy umożliwiali pracownikom rozpoczynanie pracy w ustalonym przedziale czasowym w ramach indywidualnego rozkładu czasu pracy wprowadzanego na wniosek pracownika. Przepisy prawa pracy nie zawierały regulacji dopuszczającej stosowanie tzw. ruchomego rozkładu czasu pracy. Często powodowało to powstawanie godzin nadliczbowych w przypadku ponownego rozpoczęcia pracy w tej samej dobie pracowniczej.

Zmiany w tym zakresie wprowadza ustawa z 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych. Wejdzie ona w życie 23 sierpnia 2013 r.

Doba pracownicza

Za dobę pracowniczą uważa się 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (art. 128 § 3 pkt 1 Kodeksu pracy, dalej k.p.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00