Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-08-14

W jaki sposób osoby ubezpieczone przez niepełny rok uzyskają wyższy kapitał początkowy po zmianie przepisów od 1 października 2013 r.

Osoby, które przed 1999 r. miały niepełne lata ubezpieczenia, zyskają na wartości kapitału początkowego. Zmieni się bowiem sposób wyliczania wskaźnika służącego do ustalania podstawy wymiaru kapitału początkowego. Za lata, w których osoba podlegała ubezpieczeniu społecznemu przez niepełny rok, wskaźnik ten będzie ustalony tylko za miesiąc tego ubezpieczenia. Jeśli ZUS ustalił już ten kapitał, ubezpieczeni będą mogli wystąpić o jego przeliczenie.

Korzystną dla obecnych i przyszłych emerytów modyfikację w ustalaniu podstawy wymiaru kapitału początkowego wprowadza uchwalona przez Sejm 21 czerwca 2013 r. ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 października 2013 r.

Gdy ubezpieczenie trwało przez część roku

Obecnie obowiązujące przepisy nie są korzystne dla osób, które w latach kalendarzowych wskazanych do ustalenia podstawy wymiaru kapitału początkowego pozostawały w ubezpieczeniu krócej niż 12 miesięcy. Porównanie uzyskanego w danym roku wynagrodzenia do przeciętnej płacy ze wszystkich miesięcy tego roku skutkuje niższym wskaźnikiem wysokości podstawy wymiaru emerytury hipotetycznej, a tym samym niższą kwotą kapitału początkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00