Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-10-30

Jakie obowiązki ma pracodawca w przypadku przekroczenia progu podatkowego przez pracownika

Jeżeli dochód pracownika w danym roku podatkowym przekroczy wartość pierwszego progu dochodowego (85 528 zł), to nadwyżka dochodu ponad wartość progu podlega opodatkowaniu według wyższej stawki podatku (32%). Prawidłowe obliczanie i odprowadzanie podatku od osób fizycznych do urzędu skarbowego jest jednym z podstawowych obowiązków zakładów pracy. A zatem warto zweryfikować pod koniec roku, czy pracownik nie przekroczył progu podatkowego, aby uniknąć korekty listy płac oraz deklaracji podatkowych.

Zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od dochodu ze stosunku pracy pobiera się w Polsce według progresywnej skali podatkowej. Zaliczki te w okresie od stycznia do grudnia 2013 r. wynoszą:

● 18% dochodu uzyskanego w danym miesiącu - za miesiące od początku roku włącznie do miesiąca, w którym dochód podatnika przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali, czyli 85 528 zł,

● 32% dochodu uzyskanego w danym miesiącu - za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód podatnika uzyskany narastająco od początku roku przekroczył pierwszy próg podatkowy (85 528 zł).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00