Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-10-30

Czy pracodawca, wprowadzając przerwy w pracy, może ustalić sposób ich wykorzystywania

Pracodawca ma obowiązek udzielania pracownikom przerw zagwarantowanych w przepisach prawa pracy. Tak jest np. z 15-minutową przerwą przy co najmniej 6-godzinnym dobowym czasie pracy pracownika czy przerwą na gimnastykę dla pracownika niepełnosprawnego. Inne przerwy, np. dodatkowa godzinna przerwa na lunch, mogą jednak zależeć od przyjętych w firmie ustaleń. Możliwe jest również określenie sposobu, w jaki pracownicy będą zobowiązani korzystać z przerw, np. ograniczając opuszczanie przez pracowników zakładu pracy.

Przepisy prawa pracy zapewniają pracownikom prawo do przerw w pracy. Nie zawsze jednak przerwa w pracy oznacza przerwę od wykonywania pracy. W czasie niektórych przerw pracownicy pozostają bowiem w dyspozycji pracodawcy. Natomiast inne przerwy mogą spożytkować dowolnie, nawet pozostając poza zakładem pracy.

Przerwa śniadaniowa

Prawo do 15-minutowej przerwy w pracy ma charakter powszechny. Oznacza to, że taka przerwa służy każdemu zatrudnionemu, niezależnie od tego, czy pracodawca formalnie ją wyznaczył w przepisach wewnątrzzakładowych.

Uprawnienie to przysługuje pracownikowi, gdy dobowy wymiar jego czasu pracy jest nie krótszy niż 6 godzin (art. 134 Kodeksu pracy, dalej k.p.). A zatem wszyscy pracownicy, których dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin, muszą mieć zagwarantowaną co najmniej 15-minutową przerwę w pracy. Przerwa ta jest wliczana do czasu pracy.

W czasie 15-minutowej przerwy w pracy pracownik nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy, może zatem swobodnie gospodarować czasem przerwy. Nie ma przeszkód, aby opuścił zakład pracy i wyszedł np. do sklepu czy na spacer. Pracodawca może jednak zobowiązać pracownika, aby fakt wyjścia z firmy odnotował np. w księdze wejść i wyjść czy osobiście zwalniając się u przełożonego. Może również odgórnie wyznaczyć godziny, w jakich pracownicy będą mogli z przerwy skorzystać.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00