Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-09-25

Czy dopuszczalne jest udzielenie pracownikowi zaliczki w innej formie niż gotówka

Jeden z naszych pracowników wykonuje pracę w miejscu, w którym prowadzimy działalność szkoleniową. Pracownik zwrócił się do nas z wnioskiem o zaliczkę na zakup materiałów dydaktycznych. Czy możemy udzielić mu tej zaliczki w formie bezgotówkowej, tj. przelewem na jego konto bankowe? Czy będziemy mieli możliwość odzyskania zaliczki, jeżeli pracownik się z niej nie rozliczy? - pyta Czytelnik z Piły.

Pracownikowi można udzielić zaliczki w formie bezgotówkowej. Decyzja w zakresie formy udzielenia zaliczki należy bowiem do pracodawcy.

Ważne jest, aby w tytule przelewu zaznaczyli Państwo, że jest to zaliczka na zakup materiałów dydaktycznych.

Pracodawca, przekazując pracownikowi zaliczkę, powinien ściśle określić jej przeznaczenie.

Zaliczka może zostać udzielona pracownikowi zarówno w formie gotówkowej, jak i w formie przelewu bankowego czy umożliwienia korzystania z karty kredytowej. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 20 sierpnia 2008 r. (I PK 39/08, OSNP 2010/1-2/9), uznając, że "(...) nie można wykluczyć możliwości udzielania pracownikowi przez pracodawcę zaliczki w formie przelewu bankowego lub przez umożliwienie korzystania z karty kredytowej (...)". Bez względu na formę udzielonej zaliczki pracownik w każdym przypadku musi się rozliczyć lub zwrócić nierozliczoną jej część. Jeżeli wartość zakupu dokonanego przez pracownika przewyższa wysokość udzielonej mu zaliczki, pracownik powinien otrzymać od pracodawcy zwrot różnicy między otrzymaną zaliczką a faktycznie poniesionymi kosztami. W przypadku gdy wydatki okażą się niższe niż kwota udzielonej zaliczki, pracownik będzie zobowiązany do zwrotu niewykorzystanej części lub całej kwoty, jeżeli w ogóle nie dokona planowanych zakupów. Gdy pracownik tego nie zrobi, pracodawcy przysługuje prawo do potrącenia kwoty zaliczki z wynagrodzenia pracownika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00