Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-11-05

Rodzaje dowodów w procesie

Strona co do zasady może w całym toku postępowania przed sądem przytaczać okoliczności faktyczne i dowody na uzasadnienie swoich wniosków lub dla odparcia wniosków i twierdzeń strony przeciwnej. Sąd pominie jednak dowody, jeżeli okoliczności sporne zostały już dostatecznie wyjaśnione lub jeżeli strona powołuje dowody jedynie dla zwłoki.

Warto być aktywnym w trakcie sporu przed sądem pracy, tym bardziej że jeśli pracodawca w procesie sądowym jest stroną pozwaną, to brak jego aktywności (gdy nie stawia się w sądzie lub nie wniesie żadnego pisma zawierającego ustosunkowanie się do pozwu) może spowodować wydanie przez sąd wyroku zaocznego. Poza tym, gdy strona nie wypowie się, co do twierdzeń strony przeciwnej o faktach, sąd, mając na względzie wyniki całej rozprawy, może fakty te uznać za przyznane.

Strony mogą zgłaszać wnioski o przeprowadzenie dowodu z dokumentów (urzędowych lub prywatnych) zeznań świadków, opinii biegłych, przesłuchania stron. Możliwe jest także przeprowadzenie innych dowodów, np. oględzin, eksperymentu sądowego (np. w sprawie dotyczącej ustalenia wypadku przy pracy). Jeśli strona uważa, że jakiś dowód nawet niespełniający formalnie wszystkich wymogów procesowych może przyczynić się do wykazania jej racji, powinna ten dowód przedłożyć sądowi, który oceni go w ramach swobodnej oceny dowodów. Trzeba pamiętać, że strona powołująca dowód powinna wskazać, na jaką okoliczność ma być on przeprowadzony, czyli co strona chce nim wykazać.

Pobierz pliki wydania
Pobierz:

PDF
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00