Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-11-23

Jak ustalić, czy pracownik zakończył już okres wyczekiwania

Osoba ubezpieczona nabywa prawo do zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia za czas choroby po upływie tzw. okresu wyczekiwania. Okres wyczekiwania na prawo do świadczeń z tytułu choroby dla osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo, m.in. zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, wynosi 30 dni.

Jeśli ubezpieczony podlega obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu, wówczas zasiłek chorobowy przysługuje mu po okresie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Taka sytuacja dotyczyć będzie osób zatrudnionych np. na umowę o pracę. Bez znaczenia pozostaje rodzaj zawartej umowy, a więc może to być zarówno umowa o pracę na okres próbny, na czas określony i na czas wykonywania określonej pracy, jak i umowa o pracę na czas nieokreślony.

PRZYKŁAD

22-letnia pracownica została zatrudniona na umowę o pracę na okres 3 miesięcy od 1 października do 31 grudnia 2013 r. Przed podjęciem zatrudnienia przez 2 lata nie pracowała. Pracownica stała się niezdolna do pracy z powodu choroby i przedłożyła zwolnienie lekarskie od 4 do 14 listopada 2013 r. W związku z tym, że ma wymagany okres wyczekiwania na prawo do zasiłku (od początku zatrudnienia do dnia poprzedzającego zachorowanie upłynęły 34 dni ubezpieczenia), od 4 do 14 listopada 2013 r. nabyła prawo go wynagrodzenia za czas choroby.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00