Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-10-16

Jak prawidłowo liczyć okres zasiłkowy pracownika

Pracodawca upoważniony do wypłaty zasiłków jest zobowiązany do prawidłowego ustalenia okresu zasiłkowego oraz do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości związanych z ustaleniem tego okresu. Dlatego też, jeżeli po przerwie krótszej niż 60 dni pracownik dostarczy kolejne zaświadczenie lekarskie, które nie zawiera kodu literowego "A", i pracodawca ma wątpliwości dotyczące ustalenia okresu zasiłkowego, powinien wystąpić na piśmie o wyjaśnienie przyczyny niezdolności do pracy (czy spowodowana tą samą chorobą) do lekarza, który wystawił to zaświadczenie. Z kolei, gdy zaświadczenie lekarskie wystawił inny lekarz, o wyjaśnienie sprawy związanej z prawidłowym ustaleniem okresu zasiłkowego pracodawca powinien zwrócić się do ZUS.

Częstym błędem popełnianym przez pracodawcę przy obliczaniu okresu zasiłkowego jest niewliczanie do tego okresu nieprzerwanej niezdolności do pracy, za którą są wypłacane świadczenia z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego.

Do okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy z powodu choroby, a także okresy traktowane na równi z tą niezdolnością.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00