Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-10-16

Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika zwolnionego ze świadczenia pracy

W okresie wypowiedzenia pracownik, mimo że powinien świadczyć pracę na rzecz swojego pracodawcy, często się jednak zdarza, że pracodawca zwalnia go z tego obowiązku z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Przepisy nie precyzują, w jaki sposób wyliczyć wynagrodzenie pracownika zwolnionego ze świadczenia pracy. Eksperci prawa pracy są podzieleni, w związku z czym przyjmuje się, że są 3 sposoby naliczenia wynagrodzenia za zwolnienie ze świadczenia pracy, tj. jak ekwiwalent za urlop, jak za przestój lub wynagrodzenia za urlop. W artykule prezentujemy dwa najczęściej stosowane sposoby wynagradzania za zwolnienia od pracy.

Pracodawca może zwolnić pracownika za jego zgodą z obowiązku świadczenia pracy w każdym terminie i na każdy okres. Taką możliwość potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 20 maja 1998 r. (I PKN 137/98, OSNP 1999/12/388). Przepisy prawa pracy nie regulują jednak ani kwestii dotyczących takiego zwolnienia, ani zasad wypłacania za ten czas wynagrodzenia.

Jeżeli pracownik wynagradzany stałą stawką miesięczną zostałby zwolniony ze świadczenia pracy, pracownik otrzyma kwotę wynagrodzenia zasadniczego określonego w umowie o pracę. Problem z ustaleniem wynagrodzenia za zwolnienie ze świadczenia pracy może pojawić się, gdy pracownik jest wynagradzany jeszcze dodatkowymi, zmiennymi składnikami pensji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00