Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-09-25

Na co pracodawca powinien zwrócić uwagę, zawierając z pracownikiem drugą umowę o pracę

Pracownik może mieć zawartych kilka równoległych stosunków pracy z tym samym lub innym pracodawcą. Prawo do urlopu wypoczynkowego oraz innych uprawnień pracowniczych (np. urlopów związanych z urodzeniem dziecka, dodatków stażowych, odpraw) dla poszczególnych stosunków pracy jest ustalane odrębnie.

Pracodawcy zatrudniający pracownika na drugi etat muszą pamiętać o przestrzeganiu przepisów Kodeksu pracy, w szczególności dotyczących zawierania umów o pracę, czasu pracy czy różnego rodzaju uprawnień, które są ustalane odrębnie dla każdego z nich. W kwestii dopuszczalności podpisywania między tymi samymi stronami kilku umów o pracę, chociaż przepisy Kodeksu pracy wprost nie wyłączają takiej możliwości, zdania ekspertów prawa pracy są podzielone.

Sąd Najwyższy w wyroku z 8 stycznia 1981 r. (II URN 186/80, www.ekspert3.inforlex.pl) stwierdził, że pracodawca zawierający drugą umowę z jednym pracownikiem ma obowiązek powierzyć mu wykonywanie innej rodzajowo pracy, niż ta, która jest przewidziana w pierwszej umowie o pracę, przy czym nie może dopuścić się naruszenia przepisów o czasie pracy oraz o wynagrodzeniu w godzinach nadliczbowych. Oprócz tego musi przestrzegać norm dotyczących dobowego i tygodniowego odpoczynku pracownika. Nie może zmierzać do obejścia przepisów o wynagrodzeniu za godziny nadliczbowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00