Porada

Data publikacji: 2013-08-01

W jaki sposób kody literowe na zaświadczeniu lekarskim mogą wpływać na prawo do zasiłku chorobowego i jego wysokość

Brak kodu A na wystawionym zaświadczeniu lekarskim może spowodować nieprawidłowe ustalenie przez pracodawcę okresu zasiłkowego. Wystąpi wtedy wypłata zasiłku chorobowego poza obowiązujący danego pracownika okres zasiłkowy. Błędne ustalenie okresu zasiłkowego przez pracodawcę spowoduje, że do zwrotu nienależnie wypłaconego zasiłku zostanie zobowiązany pracodawca.

Zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu ZUS ZLA jest dowodem stwierdzającym m.in. czasową niezdolność do pracy z powodu choroby oraz okres pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej. Aby zaświadczenie lekarskie mogło stanowić dowód do wypłaty wynagrodzenia za czas choroby/zasiłku chorobowego, powinno być prawidłowo wystawione przez lekarza, lekarza dentystę, felczera, starszego felczera upoważnionych do tego przez ZUS.

Formularz zaświadczenia lekarskiego zawiera:

● dane identyfikacyjne ubezpieczonego, tj. imię, nazwisko, PESEL, datę urodzenia oraz dane adresowe ubezpieczonego (pola 1-11),