Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-08-01

Jak najkorzystniej przyznawać dodatkowe świadczenia pracownikom, aby były zwolnione z podatku i składek ZUS

W zasadzie każde dodatkowe świadczenie dla pracownika finansowane przez pracodawcę stanowi przychód ze stosunku pracy, od którego należy naliczyć składki ZUS i podatek. Mogą jednak wystąpić takie sytuacje, w których świadczenie będzie zwolnione ze składek i (lub) podatku. Do takich przypadków można m.in. zaliczyć częściowe współfinansowanie przez pracownika dodatkowego świadczenia czy wypłacenie świadczenia ze środków zfśs.

Szczegółowe zasady opodatkowania i oskładkowania dodatkowych świadczeń dla pracowników określa rozporządzenie z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (zwane dalej rozporządzeniem składkowym) oraz ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT).

Świadczenie jest opodatkowane i oskładkowane, gdy nie jest objęte zwolnieniem ze składek ZUS i podatku oraz przybiera postać zindywidualizowaną, przez co można określić, jaka jego wartość przypada na danego pracownika.

W wypadku wątpliwości w kwestii dopuszczalności wyłączenia danego świadczenia z podstawy składek ZUS i zaliczki na podatek wskazane jest, aby pracodawca wystąpił o pisemną interpretację do właściwej instytucji.

Częściowo odpłatne korzyści materialne

Wolne od składek są korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji (§ 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia składkowego).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00