Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-11-13

Jak opodatkować i oskładkować dodatkowe świadczenia dla pracowników przyznawane z okazji świąt

Każdy przekazany pracownikowi upominek świąteczny należy odpowiednio rozliczyć. Sposób rozliczenia zależy od charakteru przyznanego świadczenia oraz źródła jego finansowania. Jeżeli świadczenie jest finansowane ze środków obrotowych pracodawcy, podlega wówczas pełnym obciążeniom składkowo-podatkowym. Natomiast jeżeli pracodawca sfinansuje prezenty z zfśs, są one zwolnione z podatku do wysokości 380 zł oraz ze składek bez limitu.

Pracodawcy w różnej formie przyznają dodatkowe świadczenia dla pracowników, mogą to być m.in. bony towarowe, paczki świąteczne czy karty upominkowe.

Bony towarowe

Pracodawca, przyznając pracownikom bony towarowe z zfśs, powinien brać pod uwagę sytuację życiową, rodzinną i materialną osoby uprawnionej do korzystania z funduszu (art. 8 ust. 1 ustawy o zfśs). A zatem nie może on dać wszystkim pracownikom bonów o jednakowej wysokości. Ich wartość powinna być zróżnicowana.

Bony towarowe sfinansowane ze środków zfśs stanowią przychód ze stosunku pracy i niezależnie od ich wartości podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Do bonów towarowych nie stosuje się bowiem zwolnienia od opodatkowania określonego w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof), zgodnie z którym wolna od podatku dochodowego jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zfśs - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00