Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-04-12

Wyciek hipokryzji

Czy w kwestii standardów opieki medycznej nad osobami transpłciowymi dojdzie do zmian?

„Pliki WPATH dowodzą, że medycyna płci opiera się na nieuregulowanych i pseudonaukowych eksperymentach na dzieciach, młodzieży i bezbronnych dorosłych. Przejdzie to do historii jako jeden z najgorszych skandali medycznych” – napisał na początku marca na portalu X (dawniej Twitter) dziennikarz i pisarz Michael Shellenberger, który ujawnił potężny pakiet zapisów wewnętrznych rozmów prowadzonych przez specjalistów WPATH, czyli World Professional Association for Transgender Health (Światowe Stowarzyszenie Specjalistów(-tek) ds. Zdrowia Osób Transpłciowych. Mia Hughes, autorka raportu sporządzonego na podstawie analizy tych plików (dostępny na stronie environmentalprogress.org), nie waha się porównywać stwierdzonych nieprawidłowości z największą XX-wieczną aferą medyczną, jaka wybuchła po ujawnieniu konsekwencji zabiegu lobotomii. Czym jest WPATH i cóż takiego zatrważającego znajduje się w plikach?

Najlepsze praktyki

WPATH to stowarzyszenie założone w 1979 r. przez endokrynologa i seksuologa Harry’ego Benjamina, którego celem było stworzenie społeczności specjalistów zajmujących się leczeniem problemów związanych z tożsamością płciową. Z czasem stało się ono wiodącą organizacją w zakresie standardów opieki medycznej nad osobami transpłciowymi. WPATH liczy obecnie prawie 2,5 tys. członków, z czego czwórka to Polacy. Jego Standardy opieki od lat są wymieniane jako źródło najlepszych praktyk w dziedzinie opieki zdrowotnej dla osób transpłciowych m.in. przez British Medical Association i General Medical Council. Również The Royal College of Psychiatrists odwołuje się do rekomendacji WPATH w swoich zaleceniach. Wsród członków organizacji jest m.in. kilku pracowników angielskich klinik płci dla dorosłych National Health Service. Są oni również autorami obecnych Standardów opieki, które znoszą ograniczenia wiekowe dla osób starających się o tranzycję płci.

Na tym dokumencie opierają się również obowiązujące Zalecenia Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego dotyczące opieki nad zdrowiem dorosłych osób transpłciowych opublikowane w 2020 r. w „Psychiatrii Polskiej”. Jednym z

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00