Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-11-29

Jak prawidłowo skorygować odpis na zfśs za 2013 r.

Wysokość odpisów na zfśs pracodawca ustala na podstawie planowanego poziomu zatrudnienia na początku roku. Z uwagi na możliwe zmiany sytuacji kadrowej w firmie, dotyczące np. zwiększenia bądź zmniejszenia liczebności załogi, trzeba skorygować wielkość odpisu według faktycznej przeciętnej liczby pracowników na koniec roku kalendarzowego.

Pracodawca, który w danym roku utworzył zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, do 31 grudnia tego roku musi dokonać korekty odpisu na podstawie rzeczywistej przeciętnej liczby pracowników zatrudnionych na umowy o pracę.

Aby obliczyć kwotę, która powinna znaleźć się na rachunku zfśs, w pierwszej kolejności należy wyznaczyć średnie planowane zatrudnienie na dany rok, a następnie stan faktycznego zatrudnienia na koniec roku (patrz tabela 1).

Wybór metody, według której pracodawcy liczą przeciętną liczbę zatrudnionych w danym roku i według której dokonają korekty rzeczywistego stanu zatrudnienia, ustawodawca pozostawia pracodawcom. W tym zakresie nie narzuca też żadnych norm. Wskazuje jedynie, że przy obliczaniu przeciętnej liczby zatrudnionych w danym roku kalendarzowym (obrachunkowym) dodaje się przeciętne liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i otrzymaną sumę dzieli się przez 12.

Metody ustalania przeciętnego zatrudnienia

Za najbardziej odpowiednie sposoby obliczania stanu zatrudnienia na potrzeby odpisu na zfśs uznaje się metody statystyczne, o których mowa w objaśnieniach do formularzy sprawozdawczych stosowanych w badaniach statystycznych (np. Z-03 czy Z-06).

Tabela 1. Kogo należy uwzględnić, a kogo pominąć, ustalając stan zatrudnienia

Ustalając stan zatrudnienia, w liczbie osób należy:

uwzględnić

pominąć

- osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę,

- pracowników pełnoetatowych i niepełnoetatowych,

- pracowników zatrudnionych na podstawie umowy na czas nieokreślony, określony, próbny, na czas wykonywania określonej pracy, na zastępstwo,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00