Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-11-28

Jak zorganizować firmową wigilię, aby nie ponosić obciążeń podatkowo-składkowych

Wiele firm z okazji świąt organizuje spotkania wigilijne. Pracodawcy stają wówczas przed problemem, jak je zorganizować, aby nie ponosić dodatkowych obciążeń podatkowo-składkowych. Jednym z takich sposobów jest zorganizowanie wigilii tak, aby nie można było określić przychodu pracownika, tj. w formie szwedzkiego stołu lub w formie spotkania otwartego, w którym mogą uczestniczyć pracownicy, współpracownicy, kontrahenci i ich rodziny.

Urzędy skarbowe, mimo że trudno postrzegać wigilię firmową jako wydarzenie powodujące przysporzenie majątkowe po stronie pracownika, uznają, że udział pracownika w takim spotkaniu podlega opodatkowaniu. W konsekwencji pracodawcy zmuszeni są do uznawania uroczystości wigilijnych za przychód po stronie biorących w nich udział osób, od którego należy naliczać podatek i składki ZUS.

Brak możliwości zindywidualizowania przychodu

Nierzadko finansowane przez pracodawcę nieodpłatne świadczenia w postaci firmowej wigilii przybierają taką formę, że niemożliwe jest określenie, czy i w jakim zakresie dana osoba z niego skorzystała. Chodzi tu szczególnie o spotkania w formule tzw. szwedzkiego stołu, gdy nie serwuje się dań w sposób wyodrębniony dla każdej osoby. W sytuacji kiedy nie da się przypisać konkretnym pracownikom/współpracownikom (np. zleceniobiorcom) przychodu, płatnicy nie muszą naliczać podatku ani składek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00