Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-10-16

Wypowiedzenie w skrzynce pocztowej

Jeżeli pracownik jest nieobecny w pracy, a pracodawca chce z nim rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, musi przesłać mu pismo zawierające oświadczenie o rozwiązaniu umowy za pomocą poczty.

Ryszard Sadlik

sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach

W praktyce doręczanie oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę za pomocą listu poleconego wywołuje wiele wątpliwości. Dotyczy to zwłaszcza skuteczności rozwiązania umowy o pracę. Dlatego też warto zwrócić uwagę na rozstrzygnięcie tego problemu w orzecznictwie Sądu Najwyższego.

Data rozwiązania umowy

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia następuje z chwilą dojścia do pracownika oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę. Wskazywał na to Sąd Najwyższy w wyroku z 16 marca 1995 r. (I PRN 2/95, OSNP 1995/18/229), podnosząc, że oświadczenie woli zakładu pracy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia jest złożone pracownikowi z chwilą, gdy doszło do niego w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią, chociaż tego nie uczynił (art. 61 k.c. w związku z art. 300 k.p.). Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy w uchwale z 6 października 1998 r. (III ZP 31/98, OSNAP 1999/3/80), stwierdzając, że pisemne oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia nie musi wskazywać terminu ustania stosunku pracy, który to skutek następuje zawsze w dacie dojścia oświadczenia do adresata. Zgodnie z art. 61 k.c., który z mocy art. 300 k.p. ma zastosowanie także do stosunków pracy, złożenie oświadczenia woli następuje z chwilą jego dojścia do adresata w sposób stwarzający mu możliwość zapoznania się z jego treścią. A zatem, jeśli pracownik, wobec którego pracodawca zamierza rozwiązać umowę, nie stawia się w pracy, bo np. przebywa na zwolnieniu lekarskim, do rozwiązania z nim umowy o pracę dojdzie z chwilą doręczenia mu pisma pracodawcy zawierającego decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę. Korzystne dla pracodawcy byłoby wówczas przesłanie pracownikowi pisma za zwrotnym poświadczeniem odbioru. W takim przypadku data doręczenia pracownikowi tego pisma będzie zarazem datą rozwiązania umowy o pracę, którą należy wskazać w treści świadectwa pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00