Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-07-17

Reprezentatywna zakładowa organizacja związkowa

Zasada reprezentatywności organizacji związkowych pozwala na wyłonienie organizacji związkowej uprawnionej do podejmowania określonych działań w sytuacji, gdy pracowników reprezentuje więcej niż jedna organizacja związkowa, a nie utworzyły one wspólnej reprezentacji lub nie działają wspólnie.

Halina Tulwin

Pojęcie reprezentatywnej zakładowej organizacji związkowej zostało wprowadzone do Kodeksu pracy od 1 stycznia 2001 r. Wcześniej przepisy określały kryteria reprezentatywności tylko w odniesieniu do ponadzakładowych organizacji związkowych. Ustawodawca w art. 24125 k.p. przyznał organizacjom związkowym, które spełniają kryteria reprezentatywności zakładowej, określone uprawnienia przy zawieraniu zakładowego układu zbiorowego pracy. Celem tej regulacji było ułatwienie prowadzenia rokowań w sprawie zawarcia układu oraz stworzenie możliwości podpisania układu nawet w przypadku odmowy jego zawarcia przez którąkolwiek z organizacji uczestniczących w rokowaniach.

Kryteria reprezentatywności zakładowej

Podstawowym kryterium reprezentatywności zakładowej jest zrzeszanie odpowiedniej liczby pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy. Jednocześnie kryterium to jest zróżnicowane w zależności od tego, czy zakładowa organizacja związkowa wchodzi w skład określonych organizacji ponadzakładowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00