Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-12-18

Jak prawidłowo ustalać plan urlopów

Chociaż przepisy nie określają tego wprost, należy uznać, że pracodawca zobowiązany do sporządzania planu urlopów powinien go przygotować najpóźniej do 31 grudnia danego roku na rok następny. Pracownicy mogą już bowiem w styczniu 2014 r. korzystać z urlopów i dlatego sporządzenie takiego planu do końca grudnia jest konieczne.

Zgodnie z planem

Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów (art. 163 § 1 k.p.). W pewnych sytuacjach pracodawca może jednak nie sporządzać planu urlopów. Jest to dopuszczalne, gdy:

● u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa,
● zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na odstąpienie przez pracodawcę od obowiązku sporządzania planu urlopów.

Obowiązek sporządzenia planu urlopów mają zatem pracodawcy, u których działają związki zawodowe, które nie zgodziły się na odstąpienie od ustalania planu urlopów (art. 163 § 11 Kodeksu pracy). Jednak nawet wtedy, gdy pracodawca nie ma obowiązku przygotowania planu urlopów, warto go sporządzić, aby zapewnić lepszą organizację pracy w firmie.

Tabela 1. Zalety i wady tworzenia planu urlopów

Zalety

Wady

● Plan urlopów umożliwia pracownikom wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w odpowiednio wcześniej zaplanowanych terminach. ● W dużych zakładach pracy plan urlopów ułatwia eliminowanie konfliktów między pracownikami, wynikających z korzystania z urlopów według zasady "kto pierwszy, ten lepszy". ● Plan urlopów umożliwia zapewnienie normalnego funkcjonowania zakładu pracy, również w sezonie urlopowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00