Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2013-07-30

Prawo pracy dla rodziców - zmiany

17 czerwca 2013 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy dokonana ustawą z 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r., poz. 675). Nowelizacja ta wprowadziła m.in. zmiany w zakresie korzystania z urlopów macierzyńskich, wydłużyła dodatkowe urlopy macierzyńskie, dodatkowe urlopy na warunkach macierzyńskiego oraz ustaliła nowy urlop rodzicielski.

W zakresie podstawowego urlopu macierzyńskiego nowelizacja umożliwiła pracownicy wykorzystanie przed porodem maksymalnie 6 tygodni tego urlopu. Jeśli chodzi o dodatkowy urlop macierzyński, to zwiększył się jego wymiar do 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie i do 8 tygodni w przypadku porodu mnogiego.

Nowy urlop rodzicielski przysługuje pracownikowi, który wykorzystał pełny wymiar urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Wymiar urlopu rodzicielskiego wynosi do 26 tygodni.

Znowelizowane zostały również przepisy dotyczące urlopu wychowawczego: pracownicy mogą skorzystać z tego urlopu do ukończenia przez dziecko 5. roku życia.

Nowelizacja zmieniła także ustawę z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 z późn. zm.). Obecnie zasiłek macierzyński przysługuje również za okres urlopu rodzicielskiego.

Prawo pracy dla rodziców - zmiany

Od 17 czerwca 2013 r. pracodawca musi udzielić pracownikowi rocznego płatnego urlopu macierzyńskiego. Warunkiem tego jest złożenie wniosku o urlop w takim wymiarze. Na urlop ten składają się: podstawowy urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński i nowy rodzaj urlopu, tj. urlop rodzicielski. Zmiany te wprowadziła ustawa z 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r., poz. 675).

Po zmianach przepisów długość płatnego urlopu związanego z urodzeniem dziecka może wynosić 52 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i od 65 do 71 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci. Wymiar ten został osiągnięty dzięki wydłużeniu okresu dodatkowego urlopu macierzyńskiego (dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego) o 2 tygodnie i wprowadzeniu nowego urlopu - urlopu rodzicielskiego w wymiarze 26 tygodni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00