Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 27 czerwca 2011 r., sygn. I UK 401/10

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Józef Iwulski (przewodniczący)

SSN Katarzyna Gonera (sprawozdawca)

SSN Maciej Pacuda

Sąd Najwyższy w sprawie z odwołania Jana K.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w B.

o emeryturę,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 27 czerwca 2011 r.,

skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w B.

z dnia 14 lipca 2010 r., uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał Sądowi Apelacyjnemu w B, do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B, decyzją z 18 sierpnia 2009 r. odmówił Janowi K, przyznania prawa do wcześniejszej emerytury ze względu na brak wykazania przez ubezpieczonego odpowiednio długiego okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Odwołanie od powyższej decyzji wniósł ubezpieczony Jan K,, domagając się przyznania mu prawa do wcześniejszej emerytury w wyniku doliczenia do stażu emerytalnego okresów pracy w szczególnych warunkach w Wytwórni w C, od 23 listopada 1967 r. do 23 maja 1970 r. na stanowisku kierowcy ciągnika oraz w Przedsiębiorstwie Transportowo-Sprzętowym Budownictwa „T." w B. od 30 marca 1976 r. do 25 listopada 1981 r. na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego.

Sąd Okręgowy w B. - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z 21 stycznia 2010 r., oddalił odwołanie.

Sąd Okręgowy uznał, że łączny okres pracy ubezpieczonego w szczególnych warunkach wynosi 13 lat, 10 miesięcy i 23 dni. Nie pozwala to na przyznanie mu prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach.

Sąd Okręgowy ustalił, że w Wytwórni w C. ubezpieczony był zatrudniony od 23 listopada 1967 r. do 23 maja 1970 r. w charakterze pracownika fizycznego na stanowisku kierowcy ciągnika z jednoczesnym pełnieniem funkcji ładowacza działu FT. W Powiatowym Zarządzie Dróg Lokalnych w S. wnioskodawca pracował w okresie od 25 maja 1970 r. do 1 września 1970 r. (3 miesiące i 6 dni) na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego Star W-25 przy przewozie materiałów budowlanych. W Przedsiębiorstwie Transportowo-Sprzętowym Budownictwa „T." w B. wnioskodawca pracował w okresie od 30 marca 1976 r. do 25 listopada 1981 r. (5 lat, 7 miesięcy i 25 dni) na stanowisku kierowcy. Takie stanowisko wpisane jest w umowie o pracę z 30 marca 1976 r. i nie ma informacji o późniejszej zmianie.

Sąd Okręgowy dopuścił dowód z opinii biegłego sądowego z zakresu BHP Zbigniewa C., który stwierdził, że prace wykonywane przez wnioskodawcę na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego i kierowcy ciągnika można uznać za prace wykonywane w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, pod warunkiem, że były one wykonywane stale i w pełnym wymiarze czasu pracy. Prace wykonywane na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego w Powiatowym Zarządzie Dróg Lokalnych w S. oraz w Przedsiębiorstwie Transportowo-Sprzętowym Budownictwa „T." w B. można uznać za prace wykonywane w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. Okres ten wynosił łącznie 5 lat, 11 miesięcy i 1 dzień, co z wcześniej uznanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych okresem pracy w szczególnych warunkach (7 lat, 11 miesięcy i 22 dni) daje 13 lat, 10 miesięcy i 23 dni pracy w warunkach szczególnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00