Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2010-07-05

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

Emerytury i renty

Wcześniejsza emerytura

Nasza pracownica 30 grudnia 2008 r. ukończyła 55 lat. Ma udokumentowane 32 lata okresów składkowych i nieskładkowych (5 lat studiów). Po studiach podjęła zatrudnienie, w którym w dalszym ciągu pozostaje. Od 1 stycznia 2008 r. dodatkowo prowadzi pozarolniczą działalność. W listopadzie 1999 r. przystąpiła do Otwartego Funduszu Emerytalnego. Czy w 2011 r. może wystąpić o przyznanie jej prawa do wcześniejszej emerytury pracowniczej?

Tak, taka możliwość istnieje. Otrzymanie emerytury pracowniczej będzie zależało od spełnienia podstawowego warunku, tj. pozostawania w ubezpieczeniu pracowniczym przed zgłoszeniem wniosku o prawo do wcześniejszej emerytury.

Zainteresowana będzie musiała ponadto wystąpić o przekazanie składek zgromadzonych w OFE za pośrednictwem ZUS na dochody budżetu państwa. Kobieta urodzona po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. ma prawo do emerytury po ukończeniu 55 lat życia, jeśli nie później niż do 31 grudnia 2008 r. ukończyła ten wiek i osiągnęła 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Prawo do emerytury pracowniczej przysługuje, jeśli wnioskodawczyni ostatnio przed złożeniem wniosku o wcześniejszą emeryturę podlegała ubezpieczeniom społecznym z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. A więc zasada ta nie ma zastosowania np. do zleceniobiorców czy też osób prowadzących działalność gospodarczą. Ponadto w okresie 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym musi pozostawać w stosunku pracy przez okres co najmniej 6 miesięcy (warunek ten nie dotyczy osoby, która w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę jest uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy). Innych warunków niż wiek i staż emerytalny nie muszą natomiast spełniać osoby, które przez cały okres wymagany do przyznania wcześniejszej emerytury pozostawały w stosunku pracy. W analizowanym przypadku do stażu emerytalnego zaliczono 5 lat studiów i wnioskodawczyni nie jest uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy, a zatem konieczne jest udowodnienie, że była ona ostatnio pracownikiem oraz pozostawała w stosunku pracy przez określony wyżej czas. Podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu zatrudnienia (stosunek pracy) i z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności nie stanowi przeszkody do przyznania emerytury. Należy podkreślić, że ustalenie prawa do emerytury pracowniczej nie zależy od rozwiązania umowy o pracę czy też zawieszenia prowadzenia działalności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00