Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-07-03

Umowy dotyczące zakazu konkurencji

l skutki odmowy podpisania umowy

Ryszard Sadlik

sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach

l niedopuszczalność bezpłatnego zakazu konkurencji

l kara umowna dla pracodawcy

l odstąpienie od umowy

W dobie narastającej konkurencji niemalże w każdej dziedzinie życia gospodarczego coraz ważniejsze dla pracodawców staje się odpowiednie zabezpieczenie się przed działaniami konkurencyjnymi własnych pracowników.

W dużej mierze potrzebę tę zaspokaja przewidziana w Kodeksie pracy możliwość zawarcia z pracownikiem umowy o zakazie konkurencji, na czas trwania stosunku pracy lub też na okres po jego ustaniu (art. od 1011 do 1014 k.p.). Na podstawie tego rodzaju umowy pracownik zobowiązany jest do niepodejmowania działalności konkurencyjnej w stosunku do działalności swojego pracodawcy. Nie może także świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na jakiejkolwiek innej podstawie (np. na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło) na rzecz podmiotu konkurencyjnego wobec pracodawcy, z którym zawarł umowę o zakazie konkurencji. Instytucje zakazu konkurencji w czasie trwania stosunku pracy oraz po jego ustaniu istotnie się różnią, w związku z tym należy przedstawić odrębnie dotyczące ich orzecznictwo.

Zakaz konkurencji w czasie trwania stosunku pracy

Zakaz konkurencji w czasie trwania stosunku pracy unormowany jest w art. 1011 § 1 k.p., w myśl którego w zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Na podstawie więc umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy pracownik, niezależnie od podstawy nawiązania stosunku pracy (czyli niezależnie, czy jest to umowa o pracę, powołanie, wybór czy umowa spółdzielcza), zobowiązany jest do niepodejmowania działalności konkurencyjnej w stosunku do działalności swojego pracodawcy.

Skutki odmowy podpisania umowy

Odmowa podpisania umowy o zakazie konkurencji może stanowić uzasadnioną podstawę wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę, gdyż pracodawca ma prawo w ten sposób chronić swoje interesy. Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z 24 września 2003 r. (I PK 411/02, OSNP 2004/18/316).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00