Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2002-10-20

Dodatki do emerytur i rent

Niektórzy emeryci i renciści oprócz przysługującego im świadczenia pobierają różnego rodzaju dodatki, które w istotny sposób wpływają na wysokość ich dochodów.

Anna Michalska
Dodatki do emerytur i rent są przewidziane w różnych aktach prawnych, dlatego omawiając tę tematykę musimy zapoznać się z kilkoma ustawami zawierającymi tego rodzaju świadczenia.
Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162, poz. 1118 ze zm.) przewiduje możliwość wypłacania:
• dodatku pielęgnacyjnego i
• dodatku dla sieroty zupełnej.
Dodatek pielęgnacyjny
. Orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji wydaje się w przypadku stwierdzenia naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych. Oceny niezdolności do pracy, jej stopnia oraz trwałości lub przewidywanego okresu niezdolności do pracy dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik ZUS. Orzeczenie lekarza orzecznika o stwierdzeniu całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji u osoby pobierającej rentę lub emeryturę stanowi podstawę dla organu rentowego do wydania decyzji o ustaleniu prawa do dodatku pielęgnacyjnego. Decyzja o przyznaniu dodatku pielęgnacyjnego ze względu na stan zdrowia wnioskodawcy jest wydawana na wniosek osoby ubiegającej się o to świadczenie. W sytuacji gdy świadczeniobiorca ukończy 75 rok życia, oddział ZUS z urzędu przyznaje prawo do dodatku pielęgnacyjnego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00