Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-09-15

Odpowiedzi na pytania Czytelników

Przepisy prawa nakładają na pracodawcę wiele obowiązków w stosunku do zatrudnianych pracowników. Jednym z nich jest obowiązek ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Szczegółowe zasady realizacji obowiązku ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych zostały uregulowane w art. 102-1036 Kodeksu pracy. Mimo to temat ten wywołuje wiele praktycznych problemów, zarówno po stronie pracodawców, jaki i pracowników.

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na wybrane pytania z tego zakresu, które napłynęły do redakcji.

1. Czy trzeba zwalniać pracownika na całe zajęcia

Pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe, za zgodą pracodawcy, w każdy piątek bierze udział w obowiązkowych zajęciach, w związku z czym musi wyjść z pracy 2 godziny wcześniej. To duże obciążenie dla pracodawcy. Czy może zwalniać zatrudnionego tylko na część zajęć lub płacić za takie nieobecności tylko w ograniczonym zakresie?

Pracodawca ma obowiązek udzielać zwolnienia na cały czas niezbędny, aby zatrudniony mógł punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia i na czas ich trwania. Za czas takich nieobecności podwładny zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Pracodawca, który udzielił zgody na kształcenie, musi zwalniać zatrudnionego z całości lub części dnia pracy na udział w obowiązkowych zajęciach, a przepisy k.p. nie określają limitu takich zwolnień. Zwolnienia nie przysługują podwładnemu tylko wtedy, gdy program nauki przewiduje zajęcia wyłącznie w czasie wolnym dla niego od pracy.

Przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia zatrudnionego z pracy na udział w zajęciach stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w przeciętnej wysokości oblicza się z miesiąca, w którym korzystał z tego zwolnienia.

PRZYKŁAD 1

Załóżmy, że pracownik, o którym mowa w pytaniu, otrzymuje pensję w stałej miesięcznej stawce, a także zmienne miesięczne premie. W kwietniu kwota premii wyniosła 400 zł. Zatrudniony miał wówczas do przepracowania 168 godzin, ale z powodu zwolnienia na zajęcia (8 godzin) przepracował tylko 160 godzin. Składnik wynagrodzenia określony w stałej miesięcznej stawce uwzględnia się w wysokości należnej zatrudnionemu w miesiącu korzystania ze zwolnienia. Natomiast wynagrodzenie za czas zwolnienia ustalane ze zmiennej premii wyniosło:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00