Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2013-11-29

Różnice kursowe w orzecznictwie sądowym

Zawieranie transakcji, w której cena określona jest w walucie obcej, udzielanie bądź zaciąganie pożyczek i kredytów w euro, dolarach czy frankach szwajcarskich w obecnych realiach gospodarczych nie jest niczym niezwykłym i sprawia, że podmioty gospodarcze niezwykle często mają do czynienia z rozliczeniami w walucie obcej.

Obowiązujące przepisy nie pozwalają na ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych w walucie obcej. Dlatego podatnicy muszą przeliczać kwoty wyrażone w walucie obcej na złote i uwzględniać różnice kursowe. Powoduje to sporo problemów, które znajdują swój epilog w sali sądowej. W najnowszym "Poradniku" prezentujemy zbiór orzeczeń sądowych dotyczących różnic kursowych. Jesteśmy przekonani, że pozwoli to wyjaśnić wiele wątpliwości związanych z tą tematyką.

Nasza publikacja wyjaśni m.in., czy różnice kursowe mogą być samodzielnie kwalifikowane jako koszt lub przychód podatkowy i czy do czasu faktycznej realizacji zobowiązania możliwe jest ustalenie różnic kursowych. Czytelnik dowie się także, jaki kurs stosuje się do obliczenia wartości różnic kursowych przy sprzedaży lub kupnie waluty oraz jak dokonać korekty wartości początkowej środka trwałego o różnice kursowe.

Zapraszamy do lektury!

Organ powinien wyjaśnić, dlaczego nie zaliczać różnic kursowych do kosztów uzyskania przychodów w momencie odpłatnego zbycia udziałów

Organ, dokonując oceny stanowiska wnioskodawcy przy uwzględnieniu przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, obowiązany był wyjaśnić, dlaczego w przypadku różnic kursowych jako kosztów uzyskania przychodów nie ma podstaw do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie odpłatnego zbycia udziałów.

Stan faktyczny

29 marca 2010 r. E. S.A. wystąpiła z wnioskiem do Dyrektora Izby Skarbowej w W. (dalej: organ) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Spółka, będąc polską spółką kapitałową, miała zamiar zakupić udziały w spółce niemieckiej. Na zapłatę ceny transakcji sprzedający wyznaczyli kupującemu miesiąc czasu, w związku z czym mogły powstać pomiędzy momentem zawarcia aktu notarialnego a momentem zapłaty dodatnie lub ujemne różnice kursowe. Spółka zadała następujące pytania:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00