Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2013-10-16

Zmiany w VAT

1 października br. weszły w życie zmiany przepisów o podatku od towarów i usług, wprowadzone ustawą z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r., poz. 1027).

W naszym "Poradniku" omawiamy zmiany przepisów o VAT. Do najważniejszych zmian można zaliczyć możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności nabywcy za niezapłacony VAT u sprzedawcy oraz poszerzenie katalogu wyrobów zaliczanych do złomu i odpadów, w przypadku których VAT rozlicza kupujący.

Zmiany dotyczą także kas rejestrujących. Od 1 października br. podatnicy powinni stosować nowe zasady ewidencjonowania na kasie, gdy używane przez nich kasy rejestrujące mają takie możliwości techniczne. Dotyczy to również paragonów, na których należy podawać nazwy towarów i usług pozwalające na jednoznaczną ich identyfikację.

Kolejne zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2014 r. W naszej publikacji szeroko omówimy zmiany najważniejsze dla dużej grupy podatników i mające najszersze zastosowanie. Należy do nich zaliczyć m.in. wyznaczanie obowiązku podatkowego w VAT, ustalanie podstawy opodatkowania VAT, odliczanie podatku naliczonego, fakturowanie.

Nabywca odpowie za niezapłacony VAT u sprzedawcy

Możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności nabywcy za niezapłacony VAT u sprzedawcy oraz poszerzenie katalogu wyrobów zaliczanych do złomu i odpadów, w przypadku których VAT rozlicza kupujący - to najważniejsze zmiany, które wprowadza ostatnia nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług. Większość zmian weszła w życie 1 października br.

Zmiany wprowadziła ustawa z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r., poz. 1027).

Darowizny na cele charytatywne

Pozytywną zmianą jest nowelizacja art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku od towarów i usług, która przewiduje zwolnienie dla darowizny produktów spożywczych na cele charytatywne. Do tej pory ze zwolnienia mógł korzystać tylko producent tych produktów. Po zmianie ze zwolnienia może korzystać każdy podatnik przekazujący produkty spożywcze:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00