Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2013-09-24

Praca poza firmą - pracownicy mobilni i telepracownicy

Pracownikiem mobilnym jest osoba, której charakter pracy opiera się na konieczności stałego przemieszczania się. W naszym Poradniku omawiamy zasady zatrudniania takich pracowników oraz rozliczania dokonywanych na ich rzecz świadczeń w trzech aspektach: prawnym, ubezpieczeniowym i podatkowym.

Pracodawca, zatrudniając pracownika mobilnego, powinien poprawnie określić jego miejsce pracy. Powinien pamiętać, że w takim przypadku należy wskazać konkretny punkt, obszar, terytorium, strefę, w obrębie których pracownik wykonuje przypisane mu obowiązki służbowe. W Poradniku opisujemy, jak w umowie o pracę prawidłowo należy określić miejsce pracy.

Pracodawca nie ma możliwości sprawowania bieżącej kontroli nad pracownikami mobilnymi. Powoduje to duże problemy związane z poprawnym rozliczaniem ich czasu pracy, odbywanych delegacji i otrzymywanych przez nich świadczeń pieniężnych. Tymi zagadnieniami także zajmiemy się w naszym opracowaniu.

Inną kategorią pracowników świadczących pracę poza siedzibą firmy są tzw. telepracownicy. Zatrudnienie telepracowników, w odróżnieniu od tradycyjnych form zatrudniania pracowników, wymaga spełnienia przez pracodawcę pewnych warunków i wiąże się z dodatkowymi specyficznymi obowiązkami. W Poradniku piszemy także o tym, jakie warunki należy spełnić przy zatrudnianiu telepracowników.

Zapraszamy do lektury.

Pracownicy mobilni - wszystko o rozliczaniu pracowników wykonujących pracę poza siedzibą firmy

Pracownicy mobilni większość swojej pracy wykonują poza zakładem pracy (niejednokrotnie w obrębie dużego obszaru). W związku z tym pracodawca nie ma możliwości sprawowania bieżącej kontroli nad takimi pracownikami. Powoduje to duże problemy związane z poprawnym rozliczaniem ich czasu pracy, odbywanych delegacji i otrzymywanych przez nich świadczeń pieniężnych. W raporcie przedstawiamy kompleksowe omówienie zasad zatrudniania pracowników mobilnych oraz rozliczania dokonywanych na ich rzecz świadczeń w trzech aspektach: prawnym, ubezpieczeniowym i podatkowym. Przedstawione rozwiązania zostały wzbogacone przykładami oraz aktualnym stanowiskiem organów podatkowych i sądów administracyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00