Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2013-08-26

Nieruchomości w działalności gospodarczej

Najbardziej wartościowym składnikiem majątku firmy są bez wątpienia nieruchomości. Przedsiębiorcy często mają trudności w rozliczeniu transakcji związanych z ich udziałem. Trudności te biorą się zwykle z konieczności jednoczesnego uwzględnienia przepisów podatkowych oraz Kodeksu cywilnego.

Przyczyna tych problemów jest dosyć oczywista: transakcje na nieruchomościach są przeprowadzane w firmach stosunkowo rzadko, wobec czego znajomość rozwiązań podatkowych, które są z nimi związane, nie jest tak powszechna jak w przypadku innych transakcji. W naszej publikacji omawiamy m.in. stawki do dostawy działki niezabudowanej oraz do nieruchomości ulepszonej w ramach pierwszego zasiedlenia, refakturowanie opłat za media na najemcę budynku lub lokalu, a także rozliczenie podatku naliczonego od zakupu nieruchomości używanej jednocześnie do celów działalności gospodarczej i do celów prywatnych.

Ponadto w Poradniku omawiamy procedurę podziału nieruchomości, kwestie związane z wyłączeniem nieruchomości z obrotu gospodarczego i obowiązki informacyjne związane z nieruchomościami. Nie zabraknie również informacji o instytucji ksiąg wieczystych.

Zapraszamy do lektury.

Nieruchomości w firmie - skutki rozliczeń VAT

Nieruchomości to najbardziej wartościowy składnik firmowego majątku. Trudności w rozliczeniu transakcji związanych z ich udziałem biorą się jednak nie tyle z wartości, ile z konieczności jednoczesnego uwzględnienia przepisów podatkowych, w tym przepisów o VAT oraz Kodeksu cywilnego. Kłopoty z podatkowym rozliczeniem biorą się też z tego, że transakcje na nieruchomościach są przeprowadzane w firmie niezbyt często, wobec czego znajomość rozwiązań podatkowych, które są z nimi związane, nie jest tak powszechna jak w przypadku innych transakcji. Ostatnie zmiany VAT dotyczą również nieruchomości. Wprowadzenie definicji terenów budowlanych powinno zakończyć spory między podatnikami a organami podatkowymi.

Zastosowanie określonej stawki lub zwolnienia do dostawy działki niezabudowanej i do nieruchomości ulepszonej w ramach pierwszego zasiedlenia, refakturowanie opłat za media na najemcę budynku lub lokalu, a także rozliczenie podatku naliczonego od zakupu nieruchomości używanej jednocześnie do celów działalności gospodarczej i do celów prywatnych - to tylko niektóre zagadnienia związane z obrotem nieruchomościami, które prędzej czy później mogą dotyczyć każdego przedsiębiorcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00