Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 7 kwietnia 2010 r., sygn. I SA/Wr 152/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryka Łysikowska (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Anetta Chołuj, Sędzia WSA Marta Semiczek, Protokolant Katarzyna Motyl, po rozpoznaniu w dniu 24 marca 2010 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. we W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację, II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 457 (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi A Sp. z o.o. (zwanej dalej: wnioskującą, skarżącą) jest interpretacja indywidualna Ministra Finansów, z dnia [...] r., nr [...], dotycząca zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, regulujących podatek od towarów i usług, w indywidualnej sprawie.

Zaskarżona interpretacja została oparta o następujące zdarzenie przyszłe i stan prawny sprawy.

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej z dnia 4 sierpnia 2009 r. wnioskująca podała, że zamierza dokonywać zakupu wierzytelności przeterminowanych (po upływie terminu zapłaty wynikającego z faktury), płacąc za wierzytelność jej równowartość pomniejszoną o dyskonto, które stanowi jej potencjalne wynagrodzenie. Zapłata za wierzytelności nastąpi ze środków własnych wnioskującej. Umowa przelewu wierzytelności jest definitywna, a zapłata przez cesjonariusza cedentowi niezależna od tego, czy dłużnik tę wierzytelności spłaci - celem umowy jest samo nabycie wierzytelności, a nie windykacja na rzecz cedenta. Po dokonaniu cesji wierzytelności pomiędzy jej stronami (wnioskującą i cedentem) nie będą istnieć żadne dodatkowe zobowiązania, gdyż wszelkie wzajemne roszczenia wygasną wraz ze spełnieniem warunków umowy. W przypadku ewentualnej nieściągalności wierzytelności od dłużnika, nabywca nie może żądać od sprzedawcy wypłaconej mu kwoty w drodze tzw. regresu. Zakupione wierzytelności będą ujmowane przez wnioskującą Spółkę jako własne aktywa, które następnie będą podlegać - z zaangażowaniem własnych środków finansowych - restrukturyzacji poprzez zawarcie umowy z dłużnikiem, polegającej na ustaleniu harmonogramu płatności, czyli rozłożenie jej w czasie oraz jej oprocentowanie za zgodą dłużnika, ewentualnie na prowadzeniu egzekucji sądowej lub pozasądowej, albo dalszej odsprzedaży.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00