Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 05.04.2016, sygn. IBPB-2-1/4514-22/16/DP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Czy przystąpienie do opisanej w zdarzeniu przyszłym struktury cash poolingu oraz dokonywanie w jej ramach rozliczeń spowodują u Wnioskodawcy powstanie obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 7 stycznia 2016 r. (data wpływu do Biura 13 stycznia 2016 r.), uzupełnionym 30 marca 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy cash poolingu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 stycznia 2016 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy cash poolingu.

Wniosek uzupełniono 30 marca 2016 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest przedsiębiorstwem, którego głównym przedmiotem działalności jest produkcja i sprzedaż akcesoriów fotograficznych oraz świadczenie usług związanych z fotografią cyfrową. Wnioskodawca jest częścią międzynarodowej grupy kapitałowej C. (dalej grupa kapitałowa). Większościowym udziałowcem u Wnioskodawcy jest C. B. Gmbh z siedzibą w Republice Federalnej Niemiec.

Wnioskodawca planuje przystąpić do struktury cash poolingu polegającej na wspólnym administrowaniu płynnością finansową podmiotów wchodzących w skład grupy kapitałowej, poprzez wspólne zarządzanie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunkach bankowych należących do tych podmiotów. Celem wdrożenia systemu jest redukcja kosztów działalności podmiotów wchodzących w skład grupy kapitałowej poprzez efektywne wykorzystanie ujemnych i dodatnich sald powstających na kontach poszczególnych uczestników systemu. W tym celu Wnioskodawca zamierza przystąpić do umowy Agreement on Zero Balancing (dalej Umowa), której stroną będzie bank obsługujący system cash poolingu z siedzibą w Niemczech (dalej Bank), banki obsługujące rachunki bankowe poszczególnych uczestników systemu oraz uczestnicy systemu (w tym Wnioskodawca oraz inne spółki z grupy kapitałowej). Ponadto, Wnioskodawca przystąpi do umowy Treasury Management Agreement, której stronami będą spółki z grupy kapitałowej, tworzące strukturę cash poolingu. W ramach umowy Treasury Management Agreement strony ustalą m.in. ogólne warunki funkcjonowania struktury.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00