Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23.07.2015, sygn. ITPB2/4511-524/15/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/4511-524/15/MM

Czy wydatki na przejazdy na leczenie szpitalne oraz na zakup: telefonu komórkowego, laptopa, komputera oraz opłaty na funkcjonowanie tych urządzeń podlegają odliczeniu w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2015 r., poz.613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.), w związku z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2015 r. (wpływ do tutejszego organu dnia 24 kwietnia 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 lipca 2015 r. (wpływ do tutejszego organu dnia 9 lipca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Z uwagi na stwierdzone we wniosku braki formalne, pismem z dnia 2 lipca 2015 r. Nr ITPB2/4511-524/15-2/MM wezwano Wnioskodawcę do ich usunięcia. Wniosek uzupełniono w dniu 9 lipca 2015 r.

W przedmiotowym wniosku oraz w piśmie uzupełniającym opisano następujące zdarzenie przyszłe.

W lipcu 2013 r. u Wnioskodawcy nastąpiło zatrzymanie krążenia i został intubowany. Skutkiem tego było wstawienie dwóch stentów i wszczepienie kardiowertera, a następstwem intubacji trwałe pointubacyjne zwężenie tchawicy i z czasem zarośniecie krtani. Pomimo stałej kontroli i bieżącego leczenia choroba postępowała i w listopadzie 2013 r. wystąpiła konieczność założenia rurki trachostomicznej. Po zabiegu założenia ww. rurki Wnioskodawca otrzymał słowną gwarancję, że będzie mówił i po roku rurka zostanie usunięta. Z chwilą wyjścia Wnioskodawcy z Kliniki zaplanowany został dla niego na miesiąc lipiec 2014 r. zabieg operacyjny usunięcia zwężenia. Po kilkukrotnym przekładaniu terminu zabiegu przez Klinikę Wnioskodawca we wrześniu 2014 r. stawił się na planowany zabieg. Jadąc tam miał nadzieję, że po roku zacznie mówić, gdyż przez cały rok jego środkiem do porozumiewania był papier i ołówek oraz telefon komórkowy, dzięki któremu mógł porozumiewać się z najbliższymi i światem zewnętrznym poprzez sms-y. Dlatego też przed wyjazdem Wnioskodawca zakupił nowy lepszej jakości telefon i internet mobilny, gdyż pomimo wielkiej nadziei na mówienie uprzedzono go, że nie nastąpi to od razu. Po przeprowadzonych badaniach i zabiegach poinformowano Wnioskodawcę, że Klinika nie podejmie się operacyjnego leczenia tchawicy i krtani ze względu na postępującą chorobę oraz stan stent. Obecnie sytuacja się nie zmieniła: ani Wnioskodawca, ani ordynator Oddziału Otolaryngologii nie znaleźli oddziału służby zdrowia w Polsce, który podjąłby się przeprowadzenia takiego zabiegu. Między innymi z tego powodu Wnioskodawca otrzymał zlecenie na zakup krtani elektronicznej, za pomocą której stara się przynajmniej w stopniu podstawowym utrzymywać kontakt słowny. Nie mniej telefon komórkowy, internet, komputer, jest dla niego podstawą w codziennym życiu. Posiadanie tych udogodnień wiąże się z kosztami, które według Wnioskodawcy jako osoba zakwalifikowana do I grupy inwalidztwa ma prawo odliczyć, gdyż w ulgach dla osób niepełnosprawnych widnieje zapis, że istnieje możliwość odliczenia z uwagi na indywidualne potrzeby wynikające z niepełnosprawności i ułatwiające wykonywanie czynności życiowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00