Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 02.05.2014, sygn. ITPB2/415-28/14/MU, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-28/14/MU

Obowiązki płatnika.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 10 stycznia 2014 r. (data wpływu 16 stycznia 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 kwietnia 2014 r. (data wpływu 25 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 22 kwietnia 2014 r. (data wpływu 25 kwietnia 2014 r.).

We wniosku tym oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca sp. z o. o. prowadzi działalność w Polsce i zatrudnia w Polsce pracowników, jak również oddelegowuje swoich pracowników do pracy w Niemczech. Pracownicy osiągają zatem przychód ze stosunku pracy zarówno w kraju, jak i poza terytorium Polski. Okres oddelegowania pracownika do pracy za granicą przekracza 183 dni w roku. Wynagrodzenie, które pracownicy otrzymują za czas oddelegowania, wypłacane jest przez Wnioskodawcę, a opodatkowane w Niemczech. Pracownicy są polskimi rezydentami podatkowymi i podlegają ustawodawstwu polskiemu, tj. w Polsce posiadają nieograniczony obowiązek podatkowy, a także w Polsce podlegają ubezpieczeniom społecznym.

Wnioskodawca dla każdego pracownika pozyskał z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaświadczenie A1, a oddelegowując pracowników do pracy w Niemczech zmienia im miejsce wykonywania pracy. Oznacza to, że przychody ze stosunku pracy osiągane przez oddelegowanych pracowników są opodatkowane na terenie Niemiec jako przychód osiągany z pracy wykonywanej poza terytorium RP, z uwagi na pobyt w Niemczech ponad 183 dni i wykonywanie tam pracy. Składki do systemu ubezpieczeń społecznych są natomiast odprowadzane w Polsce. Wnioskodawca ma przedstawicielstwo w Niemczech, ale wynagrodzenia pracownikom wypłaca centrala Wnioskodawcy w Polsce, która uwzględnia w rozliczeniach podatkowych pracowników przygotowywanych za okres roku (PIT-11) zwolnienie przychodu w wysokości 30% diet. Nadto pracownikom zabezpieczono nocleg na terenie Niemiec (zakwaterowanie), którego koszty pokrywa Wnioskodawca. Świadczenia tego Wnioskodawca nie opodatkowuje w Polsce (jest to przychód osiągany na terytorium Niemiec), ale stanowi ono podstawę naliczenia składek na ubezpieczenie społeczne w Polsce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00