Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 31.07.2013, sygn. IPPB4/415-352/13-2/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-352/13-2/MP

zakres opodatkowania emerytury z Polski wypłaconej osobie mającej miejsce zamieszkania w Niemczech.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 23.05.2013 r. (data wpływu 27.05.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania emerytury z Polski wypłaconej osobie mającej miejsce zamieszkania w Niemczech jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.05.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania emerytury z Polski wypłaconej osobie mającej miejsce zamieszkania w Niemczech oraz obowiązku pobierania składek na ubezpieczenia zdrowotne.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest obywatelem Polski na stałe zamieszkałym w Niemczech. Uzyskuje dochody zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Posiada potwierdzenie stałego adresu zamieszkania w Niemczech tzw. certyfikat rezydencji za okres od 03.07.1991 r. do chwili obecnej. Wcześniej na stałe mieszkał i pracował w Polsce, gdzie nabył prawo do emerytury. Zgodnie z decyzją ZUS Oddział w O. z dnia 01.09.2006 r. przyznano Wnioskodawcy emeryturę od dnia 01.01.2005 r. Od momentu przyznania emerytury - tj. rok 2006 corocznie Wnioskodawca otrzymuje z ZUS roczne obliczenie podatku przez organ rentowy PIT-40A, zgodnie z którym od Jego emerytury odprowadzana jest zaliczka na podatek dochodowy, nie jest natomiast odprowadzana składka na ubezpieczenie zdrowotne. Ww. dokument PIT-40A Wnioskodawca otrzymuje listownie na niemiecki adres zamieszkania. Dochody w ten sposób uzyskane w Polsce rozlicza zgodnie z PIT-40A na zeznaniu podatkowym PIT-37. W marcu bieżącego roku Wnioskodawca otrzymał z ZUS decyzję o waloryzacji emerytury, która zwróciła Jego uwagę na kwestie poboru podatku dochodowego od emerytury w odniesieniu do umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania. W pouczeniu do ww. decyzji ZUS stwierdza, co następuje: jeżeli kwestionuje Pan zasadność pobrania przez organ rentowy zaliczki na podatek albo jej wysokość, może Pan złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku do naczelnika właściwego urzędu skarbowego, w terminie 5 lat od pobrania podatku. Świadczenia emerytalno-rentowe przekazywane za granicę lub wypłacane w Polsce, a należne osobom uprawnionym zamieszkałym za granicą, podlegają opodatkowaniu według obowiązujących przepisów w Polsce, chyba, że umowy międzynarodowe o unikaniu podwójnego opodatkowania stanowią inaczej. Powołując się zatem bezpośrednio na art. 18 ustęp 1 umowy o unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec od emerytury Wnioskodawcy nie powinna być pobierana zaliczka na podatek dochodowy, jednakże Zakład Ubezpieczeń Społecznych powołując się na art. 18 ustęp 2 ww. umowy podatek pobiera.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00