Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 20.02.2013, sygn. ILPB2/436-315/12-3/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Opodatkowanie umowy spółki komandytowo-akcyjnej oraz zmiana umowy tej spółki.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 4 listopada 2012 r. (data wpływu 20 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie konsekwencji podatkowych udzielenia pożyczki spółce komandytowo-akcyjnej przez jej akcjonariusza jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie konsekwencji podatkowych udzielenia pożyczki spółce komandytowo-akcyjnej przez jej akcjonariusza.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej udzieli spółce pożyczki. W związku z tym Spółka uważa, iż od tej czynności nie powinna płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. Przemawia za tym konstrukcja majątkowa spółki komandytowo-akcyjnej oraz fakt, że do jej akcjonariuszy mają zastosowanie przepisy odnoszące się do spółki akcyjnej. Za powyższym, w przekonaniu spółki, przemawiają również regulacje prawne odnoszące się do systemu ubezpieczeń społecznych, wskazać bowiem należy na art. 6 ust. 1 pkt 5. Zgodnie z przywołanym przepisem za osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, uważa się wspólników spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej oraz jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ustawodawca pomija wspólników spółki komandytowo-akcyjnej, stąd też zarówno jej komplementariusz, jak i jej akcjonariusz nie podlegają obowiązkowi uiszczania składek. Spółka komandytowo-akcyjna jest w systemie ubezpieczeń społecznych traktowana na równi z spółka akcyjną. Zgodnie z Dyrektywą Rady spółka komandytowo-akcyjna jest spółką kapitałową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00