Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała SN z dnia 29 sierpnia 1995 r., sygn. I PZP 22/95

Sąd Najwyższy z udziałem prokuratora, w sprawie z powództwa Michała K. przeciwko Ministrowi Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa o wynagrodzenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku postanowieniem z dnia 30 maja 1995 r. (...) do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.:

„1) Czy ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa państwowego w likwidacji jest równoznaczne z zakończeniem likwidacji, o którym mowa w § 51 rozporządzenia Rady Ministrów z 30 listopada 1981 r. w sprawie wykonania ustawy o przedsiębiorstwach państwowych (Dz.U. nr 31, poz. 170 z późn. zm.) i w piśmie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 17 września 1992 r. wyznaczającym powoda na stanowisko likwidatora?

2) W przypadku udzielenia odpowiedzi przeczącej na pytanie pierwsze, w jakim postępowaniu likwidator powinien dochodzić wynagrodzenia za pełnione obowiązki, to znaczy, czy przeciwko organowi założycielskiemu, który go wyznaczył, czy też w postępowaniu upadłościowym przeciwko masie upadłości?”

podjął następującą uchwałę:

1. Ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa państwowego w likwidacji nie jest równoznaczne z zakończeniem likwidacji, o którym mowa w § 51 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1981 r. w sprawie wykonania ustawy o przedsiębiorstwach państwowych (Dz.U. nr 31, poz. 170 ze zm.).

2. Likwidator przedsiębiorstwa państwowego wykonujący swoje obowiązki na podstawie stosunku pracy może dochodzić roszczeń o wynagrodzenie za okres po ogłoszeniu upadłości przeciwko syndykowi upadłości w postępowaniu przed sądem pracy.

Uzasadnienie

Powód Michał K. wniósł o zasądzenie od Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa kwoty 210.000.000 zł tytułem wynagrodzenia za czynności likwidatora (...) Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego „P.” w B., za okres od 1.IX.1993 r. do października 1994 r. Powód twierdził, że w okresie tym pełnił funkcję likwidatora mimo ogłoszenia upadłości Przedsiębiorstwa. Powinien więc otrzymywać wynagrodzenie za pracę niezależnie od wynagrodzenia, które pobierał będąc zatrudnionym przez syndyka na podstawie umowy o pracę na czas określony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00