Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2024-02-22

Pracodawca nie musi automatycznie akceptować wniosku rodzica o obniżenie etatu

Zakończyłam urlop rodzicielski, a obecnie – do 13 marca 2024 r. – przebywam na urlopie wypoczynkowym. Od 1 kwietnia 2024 r. chciałabym pracować w niepełnym wymiarze czasu pracy (19/20) na podstawie art. 1867 k.p. – w ten sposób, że w czwartki i piątki pracowałabym siedem godzin dziennie. W związku z tym mam kilka pytań, a mianowicie:

W jakim terminie powinnam złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy?

Czy muszę taki wniosek uzasadnić?

Czy pracodawca może zakwestionować taki wymiar czasu pracy i odrzucić wniosek, zarzucając mi, że w ten sposób chcę jedynie uzyskać ochronę, bo tylko nieznacznie obniżam wymiar etatu?

Jak należy liczyć terminy ochrony, jeśli pracodawca poprosi o zmianę wnioskowanego wymiaru czasu pracy na inny?

Czy pracodawca może zgodzić się na wymiar czasu pracy (19/20), a jednocześnie nie wyrazić zgody na wnioskowany rozkład czasu pracy, więc może lepiej połączyć wniosek o obniżony wymiar z wnioskiem o pracę elastyczną?

Czy w związku z tym, że ww. rozkład czasu pracy może wiązać się z niedopracowaniem lub nadpracowaniem w miesięcznym okresie rozliczeniowym, należy określić z góry taki rozkład; czy można zawrzeć we wniosku propozycje porozumienia w tej kwestii?

Czy wnioskując o obniżenie etatu, w oświadczeniu o korzystaniu z uprawnień rodzicielskich mogę jednocześnie wyrazić zgodę na pracę w godzinach nadliczbowych?

Czy pracując w niepełnym wymiarze czasu u jednego pracodawcy, nie mogę podjąć już żadnej pracy u innego pracodawcy – nie tylko na etacie, ale również na umowie zlecenie lub o dzieło?

Odpowiadając na zadane pytania, przede wszystkim należy odwołać się do art. 1867 kodeksu pracy. Wynika z niego, że pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracownik musi złożyć ww. wniosek na 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy, zaś pracodawca jest obowiązany go uwzględnić.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00