Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 27-04-2024
Porada aktualna na dzień 27-04-2024
Data publikacji: 2024-02-19

Czy w przypadku zatrudnienia osoby bezrobotnej należy opłacać za nią składki na FP, FS i FGŚP

PROBLEM

Nasza firma od 1 marca 2024 r. zatrudniła na podstawie umowy o pracę 2 osoby w wieku 51 i 53 lat oraz 3 osoby w wieku 28 lat dotychczas zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy. Czy w przypadku tych osób firma może korzystać ze zwolnienia z opłacania składek na FP, FS i FGŚP? Jakie warunki trzeba spełnić? 

RADA

Firma może korzystać ze zwolnienia z opłacania składek na FP, FS i FGŚP w przypadku osób bezrobotnych, które ukończyły 50 lat, pod warunkiem że przez 30 dni przed zatrudnieniem figurowały w ewidencji osób bezrobotnych. Zwolnienie dotyczy także osób bezrobotnych, które nie ukończyły 30 lat, jeśli zostały skierowane do pracy przez powiatowy urząd pracy. W obu przypadkach okres zwolnienia wynosi 12 miesięcy. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Pracodawcy, którzy zatrudniają osoby bezrobotne, mogą skorzystać z różnych form wsparcia, w tym ulg w opłacaniu składek na takie fundusze jak: Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy (FP i FS) oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP), co może przynieść firmie znaczne oszczędności. Zwolnienie z opłacania składek na wymienione fundusze w przypadku osób bezrobotnych przysługuje po spełnieniu określonych warunków.

W sytuacji opisanej w pytaniu, skoro zatrudnione osoby spełniają ustawowe warunki do zastosowania zwolnienia w zakresie składek na FP, FS i FGŚP, pracodawca nie ma obowiązku opłacania tych składek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00