Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 7 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.287.2023.1.JŚ

Moment od kiedy przysługuje zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 63b.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 kwietnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu od kiedy przysługuje zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 63b.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą na terytorium Polski oraz na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa o PIT”), podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Firma od początku swojej działalności specjalizuje się w rozwiązaniach przyspieszających procesy pakowania i logistyki wewnątrzmagazynowej. Przedsiębiorstwo X funkcjonuje prężnie zarówno na krajowym, jak i zagranicznym rynku nieprzerwanie od ponad dwóch lat. Podmiot gospodarczy X jest dynamicznie rozwijającą się polską firmą, która zwiększa swoje przychody niemalże o 100% rok do roku. Sztandarowe autorskie produkty znane są zarówno w Polsce jaki za granicą. Są to m.in. (...). Są to jedne z najbardziej rozpoznawalnych marek producenckich tego typu wyposażenia magazynów w Polsce. Autorskie produkty firmy stanowią oryginalną koncepcję firmy, stworzoną na podstawie doświadczeń oraz potrzeb klientów, dlatego też są zastrzeżone wzorem przemysłowym.

Firma oferuje produkty dostosowane do różnych sposobów i metod pakowania, magazynowania, transportu występujących w różnych produktach oraz branżach:

· ..., w których zostały zastosowane unikalne na skalę światową rozwiązania oferują pełną możliwość dostosowania do oczekiwań klienta;

·szeroka gama ...;

·wyspecjalizowane ..., których zadaniem jest odciążenie pracowników oraz ułatwienie i przyspieszenie transportu na terenie magazynu;

·autorskie stanowiska komputerowe/robocze z regulowaną wysokością blatu dedykowane zarówno do magazynu, jak i biura oraz posiadające również szerokie spektrum możliwości dostosowania do oczekiwań;

·....

Ponadto w ofercie firmy znajduje się wiele innych dedykowanych rozwiązań z zakresu logistyki magazynowej. Warto też dodać, że X nieustannie dąży do dywersyfikacji rynków sprzedaży. W 2022 roku przedsiębiorstwo rozpoczęło sprzedaż swoich produktów na rynku niemieckim. Obecnie trwają ostatnie przygotowania sklepu internetowego, który będzie działał na rynku czeskim, a w najbliższej przyszłości firma planuje również wejście na rynek Rumunii.

X znajduje się na etapie intensywnego rozwoju, notując rosnący popyt na oferowane produkty przyspieszające procesy pakowania i transportu w magazynach.

Wnioskodawca … decyzją (...) wydaną przez ... Specjalną Strefę Ekonomiczną Sp. z o.o. na podstawie art. 13, art. 14 i art. 15 ustawy dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (dalej: „ustawa o WNT”), w związku z § 3, § 4, § 7 i § 8 ust. 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 2018 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji (dalej: „Rozporządzenie”), z § 1 rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 29 sierpnia 2018 r. w sprawie powierzenia zarządzającemu (...) Specjalną Strefą Ekonomiczną wydania decyzji o wsparciu oraz wykonywania kontroli realizacji decyzji o wsparciu oraz na podstawie § 1 pkt 8) Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 29 sierpnia 2018 r. w sprawie ustalenia obszarów i przypisania ich zarządzającym oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego, działającej w imieniu Ministra Przedsiębiorczości i Technologii po rozpatrzeniu wniosku Spółki otrzymał wsparcie na prowadzenie działalności gospodarczej.

Udzielone wsparcie dotyczy działalności gospodarczej rozumianej jako działalność produkcyjna, handlowa i usługowa, w zakresie wyrobów wytworzonych lub usług określonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (dalej: „PKWiU") Głównego Urzędu Statystycznego (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług): (...)

Zgodnie z Decyzją o wsparciu (dalej: „DoW”), Wnioskodawca zobowiązany jest do realizacji nowej inwestycji oraz zwiększenia dotychczasowego zatrudnienia.

Planowana inwestycja będzie realizowana w województwie ..., w powiecie (...), w gminie (...), w miejscowości ..., na działce gruntowej o numerze …, dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą KW nr….

Zwiększenie dotychczasowego zatrudnienia kształtującego się na poziomie 6 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, nastąpi poprzez utworzenie po dniu wydania decyzji na terenie realizacji nowej inwestycji, co najmniej 2 nowych miejsc pracy w terminie do 31 grudnia 2027 r. i utrzymanie ich na terenie realizacji nowej inwestycji przez co najmniej 3 lata, licząc od dnia zatrudnienia do 31 grudnia 2030 r.

Obecnie firma X prowadzi swoją działalność na działce o nr ewidencyjnym …, o powierzchni … ha zlokalizowanej w miejscowości ..., niemniej jednak działka nie jest własnością firmy. Stąd też Wnioskodawca w ramach inwestycji zaplanował zakup wyżej wspomnianej nieruchomości gruntowej po cenie rynkowej od osoby fizycznej. Nabycie działki umożliwi Podatnikowi budowę nowego obiektu (firma posiada warunki zabudowy działki o nr ewid. (...)), który będzie spełniał funkcje produkcyjno-magazynowe. Obecnie X nie dysponuje nieruchomościami, które pozwoliłyby na realizację przewidywanego planu rozwojowego firmy. Stąd też, w skład nakładów inwestycyjnych przeznaczonych na realizację inwestycji wchodzi właśnie koszt zakupu nieruchomości gruntowej, na której docelowo zostanie wybudowana hala produkcyjno-magazynowa.

Planowane przedsięwzięcie inwestycyjne będzie w pierwszej kolejności polegało na zwiększeniu zdolności produkcyjnych przedsiębiorstwa poprzez nabycie wybranych specjalistycznych maszyn i urządzeń a następnie nieruchomości gruntowej oraz postawienie na niej namiotu magazynowego będącego środkiem trwałym, który zostanie w przyszłości zastąpiony halą produkcyjno-magazynową.

Niezbędnym dla osiągnięcia celu przedsięwzięcia jest poniesienie nakładów na wyposażenie zakładu w specjalistyczne maszyny i urządzenia. W celu realizacji planowanej inwestycji Inwestor zakupi:

·Lakiernię proszkową składającą się z pieca do wypalania, komory lakierniczej, urządzenia natryskowego, systemu transportu, śrutowni oraz kompresora;

·Nożyce uniwersalne wraz z osprzętem;

·Giętarkę do prętów;

·Wyposażenie hali produkcyjno-magazynowej, w tym między innymi elektronarzędzia, stoły spawalnicze oraz spawarki.

Należy podkreślić, iż przed wybudowaniem przedmiotowej, docelowej hali Wnioskodawca nabył już niektóre maszyny i urządzenia specjalistyczne, które wykorzystuje/będzie wykorzystywał na terenie w budynku, który obecnie służy jego działalności gospodarczej.

Niezwykle istotnym, w przedmiotowym zakresie jest fakt, że nabyte urządzenia, stanowiące środki trwałe (wymienione jako koszty kwalifikowane w DoW) stanowią element ciągu produkcyjnego nierozerwanie związany z dotychczasową infrastrukturą produkcyjną. Innymi słowy w związku z funkcjonalnym i technologicznym powiązaniem istniejącej oraz nowej infrastruktury produkcyjnej zakładu przedsiębiorcy, wyodrębnienie procesów produkcyjnych wyłącznie nowej inwestycji nie jest możliwe.

Mając powyższe na uwadze, od momentu wypełnienia obu przesłanek dla zwolnienia dochodu z działalności określonej w DoW, tj. rozpoczęcia ponoszenia kosztów kwalifikowanych oraz wygenerowania przychodów z nowej inwestycji - Wnioskodawca spełnił już warunki, do korzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o PIT.

Niemniej jednak, drugą istotną kwestią dotyczącą niniejszego zwolnienia (obok momentu rozpoczęcia jego stosowania) - jest jego wartość.

Zgodnie z § 5 ust. 1 Rozporządzenia, maksymalna dopuszczalna wielkość pomocy publicznej na realizację nowej inwestycji udzielanej przedsiębiorcy z tytułu:

1)kosztów nowej inwestycji jest liczona jako iloczyn maksymalnej intensywności pomocy określonej dla danego obszaru i kosztów inwestycji kwalifikujących się do objęcia pomocą określonych w § 8 ust. 1, które nie mogą być wyższe niż maksymalne koszty kwalifikowane, o których mowa w § 8 ust. 7, albo

2)tworzenia nowych miejsc pracy w związku z nową inwestycją jest liczona jako iloczyn maksymalnej intensywności pomocy określonej dla danego obszaru i dwuletnich kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników, obejmujących koszty płacy brutto tych pracowników, powiększone o składki obowiązkowe, takie jak składki na ubezpieczenie społeczne, ponoszone przez przedsiębiorcę od dnia zatrudnienia tych pracowników - z zastrzeżeniem § 6 ust. 4.

Wobec powyższego, kluczowym dla wyliczenia stosownego limitu pomocy publicznej a w konsekwencji skorzystania ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o PIT jest poniesienie wydatków na koszty kwalifikowane określone w DoW.

W tym miejscu należy przypomnieć, że jednym z niniejszych kosztów są wydatki na zakup nieruchomości gruntowej (działki o nr (...)). Na przedmiotowej działce posadowiona zostanie tymczasowo hala namiotowa, w której będą składowane gotowe wyroby firmy, towary, komponenty i surowce wykorzystywane w procesie produkcyjnym określonym w decyzji o wsparciu. Tym samym, poprzez wdrożenie tego rozwiązania już w trakcie realizacji docelowej inwestycji wpływać będzie to na zwiększenie zdolności produkcyjnych.

Na zakupionej nieruchomości gruntowej Wnioskodawca planuje postawić halę namiotową w celu magazynowania komponentów wykorzystywanych do produkcji, półprodukty oraz gotowe produkty. Wnioskodawca planuje w perspektywie kilku lat wznieść w miejscu tymczasowej hali namiotowej budynek w ramach realizacji nowej inwestycji.

Tymczasowa hala namiotowa, posadowiona na gruncie stanowiącym koszt kwalifikowany, używana będzie wyłącznie na potrzeby magazynowania towarów wyprodukowanych w działalności określonej w decyzji o wsparciu na terenie określonym w tej decyzji. Wykorzystanie zakupionej działki do celów magazynowych znacznie usprawni proces logistyczny funkcjonujący w przedsiębiorstwie co przełoży się na rentowność działalności. Planowane wydatki inwestycyjne zostaną poniesione do dnia zakończenia inwestycji określonej w DoW. Wnioskodawca podkreśla, że nabycie gruntu było elementem biznesplanu będącego jednym z elementów wniosku aplikacyjnego o DoW, tj. nabycie gruntów zostało tam wprost wymienione.

Przedstawione wyżej przeznaczenie nakładów inwestycyjnych umożliwi właściwą realizację inwestycji. Wszystkie wspomniane elementy są istotne oraz mają znaczący wpływ na powodzenie całości przedsięwzięcia mającego na celu zwiększenia zdolności produkcyjnych firmy.

Konieczność realizacji inwestycji wynika z przeprowadzonej przez przedsiębiorstwo analizy rynku, jego potrzeb i uwarunkowań. Długofalowym celem inwestycji jest zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstwa zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym. Przedsiębiorstwo na bieżąco monitoruje przepływ pracy oraz identyfikuje poszczególne obszary procesu produkcyjnego i technologii, dzięki czemu procesy te mogą zostać poddawane aktualizacji lub zmianom na korzyść firmy. Konieczność realizacji przedsięwzięcia wynika z naturalnego wzrostu skali działalności firmy, jak również jest odpowiedzią na założone cele, polegające na dalszym rozwoju oraz zwiększeniu mocy produkcyjnych istniejącego zakładu. Zatem ze względu na rozwój przedsiębiorstwa konieczne jest podjęcie odpowiednich działań mających na celu zwiększenie zdolności magazynowych przedsiębiorstwa.

Pytania  

Od kiedy Wnioskodawca może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o PIT, w części uwzględniającej kalkulację kwoty pomocy publicznej przysługującej Wnioskodawcy obejmującej wydatki poniesione na koszty kwalifikowane, w postaci nabycia nieruchomości gruntowej, w opisanym wyżej szczegółowo stanie faktycznym?

Pana stanowisko w sprawie

Wnioskodawca będzie uprawniony do korzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o PIT, w części uwzględniającej kalkulację kwoty pomocy publicznej przysługującej Wnioskodawcy obejmującej wydatki poniesione na koszty kwalifikowane, w postaci nabycia nieruchomości gruntowej, w opisanym wyżej szczegółowo stanie faktycznym, od momentu wprowadzenia niniejszego składnika do ewidencji środków trwałych, w związku z oddaniem go do używania na potrzeby magazynowania towarów wyprodukowanych w działalności określonej w decyzji o wsparciu na terenie określonym w tej decyzji.

Zgodnie z art. 2 pkt 1 lit. a ustawy o WNI, „nowa inwestycja” stanowi inwestycję w rzeczowe aktywa trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z założeniem nowego zakładu, zwiększeniem zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu, dywersyfikacją produkcji zakładu przez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych w zakładzie lub zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego istniejącego zakładu.

Ponadto, art. 2 pkt 7 ustawy o WNI, zawiera legalną definicję kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji, w świetle której są to koszty inwestycji kwalifikujące się do objęcia pomocą publiczną z tytułu nowej inwestycji pomniejszone o naliczony podatek od towarów i usług oraz o podatek akcyzowy, jeżeli możliwość ich odliczeń wynika z odrębnych przepisów, poniesione w okresie ważności decyzji o wsparciu lub dwuletnie koszty pracy, jakie mogą być uwzględnione przy określaniu maksymalnej pomocy publicznej, ponoszone w okresie ważności decyzji o wsparciu.

Zgodnie z § 8 ust. 1 Rozporządzenia, do kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem na nowe inwestycje (zwiększających wartość zwolnienia i jednocześnie decydujących o spełnieniu kryterium ilościowego; tzw. koszty kwalifikowane lub kwalifikowalne) zalicza się koszty będące:

1)kosztem związanym z nabyciem gruntów lub prawa ich użytkowania wieczystego,

2)ceną nabycia albo kosztem wytworzenia we własnym zakresie środków trwałych (ŚT), pod warunkiem zaliczenia ich, zgodnie z odrębnymi przepisami, do składników majątku podatnika i zaliczenia ich do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W przypadku dużych przedsiębiorców środki te muszą być nowe,

3)kosztem rozbudowy lub modernizacji istniejących środków trwałych,

4)ceną nabycia wartości niematerialnych i prawnych (WNiP) związanych z transferem technologii przez nabycie praw patentowych, licencji, know-how i nieopatentowanej wiedzy technicznej,

5)kosztem związanym z najmem lub dzierżawą gruntów, budynków i budowli - pod warunkiem że okres najmu lub dzierżawy trwa co najmniej 5 lat, licząc od terminu zakończenia nowej inwestycji,

6)ceną nabycia aktywów innych niż grunty, budynki i budowle objęte najmem lub dzierżawą, w przypadku gdy najem lub dzierżawa ma postać leasingu finansowego oraz obejmuje zobowiązanie do nabycia aktywów z dniem upływu okresu najmu lub dzierżawy) - pomniejszone o naliczony podatek od towarów i usług oraz o podatek akcyzowy, jeżeli możliwość ich odliczeń wynika z odrębnych przepisów, poniesione w okresie ważności decyzji o wsparciu wydanej dla konkretnej lokalizacji.

Ponadto zgodnie z brzmieniem Rozporządzenia, wydatek poniesiony przez przedsiębiorcę będzie stanowił koszt kwalifikowany pod warunkiem spełnienia (łącznie) następujących warunków:

·musi być związany (funkcjonalnie) z nową inwestycją,

·koszt musi być poniesiony w okresie ważności decyzji o wsparciu, a jednocześnie do daty zakończenia nowej inwestycji określonej w decyzji o wsparciu,

·środki trwałe nabyte lub wytworzone we własnym zakresie muszą zostać wpisane do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i uznane za taki środek trwały lub wartość niematerialną i prawną, oraz utrzymane co najmniej 5 lat, a w przypadku mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, co najmniej 3 lata licząc od dnia ich wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

·najem lub dzierżawa gruntów, budynków i budowli musi trwać co najmniej 5 lat, a w przypadku mikro, małych i średnich przedsiębiorców, co najmniej 3 lata od daty zakończenia inwestycji,

·po upływie najmu lub dzierżawy w postaci leasingu finansowego przedsiębiorca jest zobowiązany do nabycia aktywów,

·wartości niematerialne i prawne w zakresie transferu technologii muszą być wykorzystywane wyłącznie w zakładzie, na rzecz którego przedsiębiorca otrzymuje wsparcie, muszą być ujęte w aktywach tego zakładu co najmniej 5 lat, a w przypadku mikro, małych i średnich przedsiębiorców co najmniej 3 lata, muszą być nabyte na warunkach rynkowych od osoby trzeciej niepowiązanej z nabywcą oraz muszą podlegać amortyzacji zgodnie z przepisami o podatku dochodowym.

Z kolei w przypadku dużych przedsiębiorców:

·nabycie środków trwałych musi dotyczyć jedynie nowych środków,

· koszty kwalifikowane na nabycie wartości niematerialnych i związanych z transferem technologii przez nabycie praw patentowych, licencji, know-how i nieopatentowanej wiedzy technicznej zalicza się do kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą w wysokości nieprzekraczającej 50% wartości wydatków kwalifikujących się do objęcia pomocą.

Z literalnego brzmienia przepisów wynika, że wszystkie wydatki mieszczące się w katalogu wskazanym w § 8 ust. 1 Rozporządzenia, realizujące pozostałe warunki określone w Rozporządzeniu i funkcjonalnie związane z nową inwestycją objętą decyzją o wsparciu stanowią koszty kwalifikujące się do objęcia wsparciem na nowe inwestycje.

Tym samym, zaliczeniu do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu przepisów Rozporządzenia będą podlegać wydatki na nabycie gruntów, ponieważ zawierają się one rodzajowo w § 8 ust. 1 Rozporządzenia.

Powyższe potwierdzają również przepisy ustawy o PIT. Należy bowiem zauważyć, że zgodnie z wskazanym wyżej art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o PIT, zwolnieniu podlegają przychody uzyskane z działalności gospodarczej osiągnięte z realizacji nowej inwestycji określonej w decyzji o wsparciu i uzyskane na terenie określonym w tej decyzji o wsparciu. Jednocześnie w art. 21 ust. 5a ustawy o PIT, doprecyzowano, że zwolnienia podatkowe, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a i 63b, przysługują podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z realizacji nowej inwestycji na terenie określonym w decyzji o wsparciu.

Co istotne, ze wskazanym wyżej stanowiskiem Wnioskodawcy zgadzają się Sądy Administracyjne, czego przykładem jest wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 stycznia 2021 r., sygn. III SA/Wa 1706/20, w którym Sąd wskazał, że „Choć wskazane zwiększenie zdolności produkcyjnej, dywersyfikacja i zasadniczo zmiana są niewątpliwie konstytutywnymi cechami nowej inwestycji w rozumieniu art. 2 pkt 1 lit. a ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, to występowanie tych cech w danej inwestycji przedsiębiorcy przesądzone jest przez sam fakt wydania decyzji o wsparciu (art. 13 ust. 1 ustawy o wspieraniu nowych inwestycji), przez co nie można po raz kolejny weryfikować ich występowania na etapie nieuprawnionej selekcji wydatków wynikających w§ 8 ust. 1 ww. rozporządzenia. Prawodawca uznał bowiem jednoznacznie, że każdy wydatek - lege non distinguente - określony w tymże § 8 ust. 1 rozporządzenia, jest kosztem kwalifikującym się do objęcia wsparciem na nowe inwestycje. Z treści tego przepisu nie wynikają żadne celowościowe ograniczenia w zaliczaniu wydatków do takich kosztów. (...) Za prawidłowością stanowiska zaprezentowanego w skardze przemawiają także dalsze przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i rozporządzenia wykonawczego z 28 sierpnia 2018 r. Otóż z art. 21 ust. 1 pkt 63b u.p.d.o.f. wynika, że wolne od podatku są dochody podatników uzyskane z działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu, zaś z ust. 5a wywnioskować należy, że jedynym relewantnym prawnie kryterium zwolnienia jest miejsce uzyskiwania dochodów, a nie ich ścisły, bezpośredni związek (lub jakikolwiek związek) z działalnością produkcyjną lub inną. Ten ostatni przepis stanowi przecież, że zwolnienie podatkowe, o którym mowa w ust. 1 pkt 63b art. 21 ustawy, przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie określonym w decyzji o wsparciu.”

Decydującym kryterium o uznaniu kosztów danej inwestycji za koszt kwalifikowany ma rodzaj poniesionych wydatków, oraz w przypadku kosztów związanych z nabyciem, bądź wytworzeniem środków trwałych, spełnienie przez te składniki majątku kryterium kompletności i zdatności do użytku w dniu przyjęcia go do używania. Należy przy tym podkreślić, że przepisy ustawy o WNI ani Rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji, za wyjątkiem dotyczącym wartości niematerialnych i prawnych w zakresie nowych technologii i niemającym zastosowania w sytuacji Wnioskodawcy, nie ogranicza uznania wydatku za koszt kwalifikowany z uwagi na transakcję z podmiotem powiązanym.

Reasumując, wydatki na nabycie nieruchomości gruntowej zawierają się w katalogu określonym w § 8 ust. 1 Rozporządzenia, objęte są zakresem Decyzji i będą stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu Rozporządzenia, a tym samym będą wpływać na wysokość kwoty pomocy publicznej w postaci zwolnienia podatkowego przysługującego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o PIT.

Natomiast w odniesieniu do kwestii momentu rozpoczęcia korzystania ze zwolnienia - w związku z faktem, że zwolnienie dotyczy dochodu z działalności gospodarczej osiągniętego z realizacji nowej inwestycji określonej w decyzji o wsparciu, oprócz poniesienia pierwszych wydatków kwalifikowanych, potrzebne jest również osiąganie przychodów z nowej inwestycji dzięki funkcjonowaniu środków trwałych nabytych lub zmodernizowanych w ramach nowej inwestycji. Pozwoli to na wygenerowanie dochodu z nowej inwestycji (lub przejściowo straty), a więc dochodu wypracowanego w oparciu o zmodernizowane składniki majątku.

Należy mieć na uwadze, że Wnioskodawca nabył już pierwsze urządzenia, stanowiące środki trwałe (wymienione jako koszty kwalifikowane w DoW), które stanowią element ciągu produkcyjnego nierozerwanie związany z dotychczasową infrastrukturą produkcyjną. W związku z funkcjonalnym i technologicznym powiązaniem istniejącej oraz nowej infrastruktury produkcyjnej zakładu przedsiębiorcy, wyodrębnienie procesów produkcyjnych wyłącznie nowej inwestycji nie jest możliwe. Co istotne, generowane są już przychody z nowej inwestycji.

Wobec powyższego Podatnik spełnił już warunki do zwolnienia z opodatkowania z podatku dochodowego od osób fizycznych o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o PIT, w części uwzględniającej kalkulację kwoty pomocy publicznej przysługującej Wnioskodawcy obejmującej wydatki poniesione na koszty kwalifikowane, w postaci nabycia tych składników majątkowych.

Kolejnym planowanym wydatkiem, poniesionym na koszty kwalifikowane jest nabycie przedmiotowej nieruchomości gruntowej.

Jak wspomniano wcześniej, obecnie firma X prowadzi swoją działalność na działce o nr ewidencyjnym (...), o powierzchni 0,2900 ha zlokalizowanej w miejscowości ..., niemniej jednak działka nie jest własnością firmy. Stąd też firma w ramach inwestycji zaplanowała zakup wyżej wspomnianej nieruchomości gruntowej po cenie rynkowej od osoby fizycznej. Nabycie działki umożliwi Inwestorowi budowę nowego obiektu (firma posiada warunki zabudowy działki o nr ewid. (...)), który będzie spełniał funkcje produkcyjno-magazynowe.

Przed wybudowaniem nowej hali produkcyjno-magazynowej zakupiony grunt zostanie zagospodarowany w celach magazynowych. Powstanie tymczasowa hala namiotowa, w której będą składowane towary, komponenty i surowce wykorzystywane w procesie produkcyjnym określonym w decyzji o wsparciu.

W momencie wprowadzenia do ewidencji środków trwałych, opisywanej w niniejszym wniosku nieruchomości gruntowej, Podatnik uzyskuje już przychody z nowej inwestycji.

Będzie to więc moment, gdy Wnioskodawca wypełni obie przesłanki dla zwolnienia dochodu z działalności określonej w DoW, w części uwzględniającej kalkulację kwoty pomocy publicznej obejmującej wydatki poniesione na nabycie gruntu, tj. poniesie koszty kwalifikowane oraz wygeneruje przychody z nowej inwestycji.

Stanowisko Wnioskodawcy, zarówno w odniesieniu do kwestii możliwości jak i momentu korzystania ze zwolnienia w części uwzględniającej kalkulację kwoty pomocy publicznej obejmującej wydatki poniesione na nabycie przedmiotowego gruntu, znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych, wydanych w podobnym stanie faktycznym:

Przykładowo, wskazać należy:

·Interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 marca 2023 r. (sygn. 0U1-KDIB1-3.4010.100.2023.1.JKU),:

„(...) literalne brzmienie § 8 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia, wprowadza dodatkowy warunek zaliczenia jako koszty kwalifikowane kosztów zarówno nabytych, jak i wytworzonych we własnym zakresie, środków trwałych, tj. warunek zaliczenia ich do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Uwzględniając fakt, że w przypadku nabycia środka trwałego musi być on kompletny i zdatny do użytkowania to należy również przyjąć, że wytworzony we własnym zakresie środek trwały musi spełniać takie same kryteria, czyli musi być kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia go do używania.

Zatem, w przypadku kosztów wskazanych w § 8 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia, samo poniesienie płatności częściowych nie uprawnia jeszcze Wnioskodawcy do zaliczenia ich do kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji”.

·Interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 marca 2023 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.25.2023.1.IZ),:

„Momentem poniesienia wydatków o których mowa w § 8 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia, kwalifikujących się do objęcia wsparciem no nowe inwestycje nie będzie, zgodnie z metodą kasową moment zapłaty tych kosztów, konieczne jest również zaliczenie ich do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych”.

·Interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 lutego 2023 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.214.2022.3JF):

„Aby dany koszt z tytułu nabycia lub wytworzenia środków trwałych mógł powiększać pulę pomocy publicznej, a zarazem wysokość zwolnienia z opodatkowania winien być spełniony drugi ze wskazanych warunków, a mianowicie zaliczenie go do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Podkreślić należy, że przepis § 9 ust. 1 rozporządzenia, wskazuje na najwcześniejszy moment skorzystania ze wsparcia z tytułu poniesienia kosztów kwalifikowanych i nie można interpretować go w oderwaniu od treści art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT.

Ponadto podkreślić należy, że poniesienie kosztów, które są uznane za koszty kwalifikowane nie uprawnia jeszcze do skorzystania z możliwości zwolnienia dochodów w ramach decyzji o wsparciu. Rozpoczęcie procesu inwestycyjnego powinno prowadzić każdorazowo do uzyskania dochodu, który umożliwia zastosowanie zwolnienia. Dla faktycznego skorzystania z analizowanego zwolnienia, istotne jest bowiem uzyskanie dochodów z nowej inwestycji (również w ramach ścisłych powiązań) a nie samo poniesienie wydatków kwalifikowanych.

Oczywiście nie można wykluczyć, że takie dochody uzyskane zostaną w miesiącu poniesienia kosztów kwalifikowanych, co uprawnia do korzystania ze zwolnienia już od tego okresu.

W konsekwencji Spółka będzie uprawniona do korzystania ze zwolnienia z ustawy o CIT od miesiąca (po dniu wydania decyzji o wsparciu), w którym inwestor poniesie pierwsze koszty no realizację nowej inwestycji, stanowiące koszty kwalifikowane zgodnie z definicją kosztów kwalifikowanych określoną w § 8 rozporządzenia, pod warunkiem, że Spółka będzie dysponować dochodem pochodzącym z nowej inwestycji, w ramach której Spółka ponosiła wydatki kwalifikowane”.

W zakresie kwalifikowalności kosztów związanych z magazynowaniem, Wnioskodawca pragnie przytoczyć następujące przykładowe rozstrzygnięcia Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

·Interpretacja indywidualna z dnia 14 lipca 2022 r. (sygn. 0111-KDIB1- 3.4010.277.2022.1.IM):

„W pierwszej kolejności biorąc pod uwagę opis sprawy i wyżej cytowane przepisy, należy uznać, że wydatki związane z budową zaplecza magazynowego tzw. "Część magazynową” nowego Zakładu stanowią/będą stanowić w ocenie tut. Organ koszty kwalifikowane w rozumieniu Rozporządzenia o WNI.

Ww. koszty mogą zostać uznane za koszty kwalifikowane nowej inwestycji, bowiem budowa zaplecza magazynowego z wyposażeniem wywierać będzie wpływ na proces produkcji w ramach nowej inwestycji.

Reasumując stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 1, czy wydatki poniesione na Część magazynową nowego Zakładu stanowią koszty kwalifikujące się do objęcia wsparciem na nowe inwestycje w rozumieniu § 8 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia o WNI i zwiększają limit zwolnienia podatkowego przysługującego Spółce na podstawie Decyzji, należy uznać za prawidłowe".

·Interpretacja indywidualna z dnia 11 października 2022 r. (sygn. 0114-KDIP2- 1.4010.76.2022.1.KS),:

Ad 1. Biorąc pod uwagę to, że magazyn wysyłkowy, oprócz wyrobów wytwarzanych w ramach dotychczasowej działalności będzie służył także (jako działalność pomocnicza strefowej) do przechowywania wyrobów określonych w decyzji o wsparciu i wyprodukowanych na terenie określonym w tej decyzji należy zgodzić się z Państwem, że koszty utrzymania tego magazynu będą stanowić koszty uzyskania przychodu zarówno związane z Państwa działalnością zwolnioną z opodatkowania, jak i działalnością niepodlegającą zwolnieniu. Koszty te zobowiązani są Państwo przyporządkować odpowiednio do działalności zwolnionej z opodatkowania i działalności niepodlegającej zwolnieniu. W przypadki, kiedy nie będzie to możliwe, należy przyporządkować je zgodnie z art. 15 ust. 2 lub 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ad 2. przychody z tytułu sprzedaży wyrobów wyprodukowanych w nowym zakładzie, a następnie przewiezionych do magazynu wysyłkowego w dotychczasowym zakładzie celem poddania czasowemu magazynowaniu, w tym segregowaniu według właściwej kolejności i na określone trasy (wydania), należy uwzględnić przy wyliczeniu dochodu zwolnionego z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na odstawie art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pod warunkiem zachowania wymogów określonych w art. 17 ust. 4-6d tej ustawy.

·Interpretacja indywidualna z dnia 31 grudnia 2021 r. (sygn. 0114-KDIP3-1.4011.768.2021.3.EC),:

„Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa podatkowego i wyjaśnienia Organu w świetle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzić należy, że aby poniesione wydatki mogły być uznane jako koszty kwalifikowane, wydatki te muszą stanowić koszty inwestycji, tj. mieć wpływ na działalność produkcyjną przedsiębiorstwa. Warunek ten w przypadku opisanym we wniosku nie został w całości spełniony. Tym samym, nie można zgodzić się w całości ze stanowiskiem Zainteresowanych, zgodnie z którym wydatki na nabycie dwóch kontenerów (służących jako magazyn oraz część biurowo-socjalna), stanowią w całości koszty kwalifikowane w rozumieniu Rozporządzenia ws. nowej inwestycji i wpłyną na kwotę zwolnienia przysługującego Zainteresowanym (będącym osobami fizycznymi), zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 63b Ustawy PIT, proporcjonalnie do ich prawa do udziału w zysku Spółki komandytowej i do „przypadającej” no Zainteresowanego części limitu przysługującej Spółce komandytowej pomocy publicznej. Podsumowując, stanowisko Zainteresowanych w zakresie uznania za koszty kwalifikowane nowej inwestycji wydatków poniesionych przez Spółkę na nabycie dwóch kontenerów:

·służących do magazynowania m.in. narzędzi i mierników niezbędnych do produkcji uznano za prawidłowe,

·służących jako część biurowo-socjalna uznano za nieprawidłowe”.

Mając na uwadze powyższe argumenty należy przyjąć, że Wnioskodawca jest uprawniony do korzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o PIT, w części uwzględniającej kalkulację kwoty pomocy publicznej przysługującej Wnioskodawcy obejmującej wydatki poniesione na koszty kwalifikowane, w postaci nabycia nieruchomości gruntowej, w opisanym wyżej szczegółowo stanie faktycznym, od momentu wprowadzenia niniejszego składnika do ewidencji środków trwałych, w związku z oddaniem go do używania na potrzeby magazynowania towarów wyprodukowanych w działalności określonej w decyzji o wsparciu na terenie określonym w tej decyzji.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na podstawie ustawy z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 74., dalej: „ustawa o WNI”), został wprowadzony mechanizm wsparcia dla przedsiębiorców w postaci zwolnienia z podatku dochodowego z tytułu nowej inwestycji.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2647 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 5a-5cd, z działalności gospodarczej osiągnięte z realizacji nowej inwestycji określonej w decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (Dz.U. z 2020 r. poz. 1(...)2 oraz z 2021 r. poz. 2105), i uzyskane na terenie określonym w tej decyzji o wsparciu, przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Stosownie natomiast do treści art. 21 ust. 5a tej ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Zwolnienia podatkowe, o których mowa w ust. 1 pkt 63a i 63b, przysługują podatnikowi wyłącznie odpowiednio z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie określonym w zezwoleniu lub z tytułu dochodów uzyskanych z realizacji nowej inwestycji na terenie określonym w decyzji o wsparciu.

W myśl art. 3 ust. 1 ustawy o wspieraniu nowych inwestycji:

Wsparcie na realizację nowej inwestycji, zwane dalej „wsparciem”, jest udzielane w formie zwolnienia od podatku dochodowego, na zasadach określonych odpowiednio w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych albo w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o WNI:

Decyzję o wsparciu wydaje się na realizację nowej inwestycji:

1)która spełnia kryteria:

a)ilościowe,

b)jakościowe;

2)w ramach działalności gospodarczej niewyłączonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie ust. 3 pkt 1.Treść decyzji o wsparciu została wskazana w art. 15 ustawy o WNI, i określa okres obowiązywania decyzji, przedmiot działalności gospodarczej oraz warunki, które przedsiębiorca jest obowiązany spełnić, wymienione w punktach od 1 do 6.

W myśl natomiast § 5 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 28 sierpnia 2018 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji (t. j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1713 ze zm., dalej: „Rozporządzenie”), w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Maksymalna dopuszczalna wielkość pomocy publicznej na realizację nowej inwestycji udzielanej przedsiębiorcy z tytułu:

1) kosztów nowej inwestycji jest liczona jako iloczyn maksymalnej intensywności pomocy określonej dla danego obszaru i kosztów inwestycji kwalifikujących się do objęcia pomocą określonych w § 8 ust. 1, które nie mogą być wyższe niż maksymalne koszty kwalifikowane, o których mowa w § 8 ust. 7, albo

2) tworzenia nowych miejsc pracy w związku z nową inwestycją jest liczona jako iloczyn maksymalnej intensywności pomocy określonej dla danego obszaru i dwuletnich kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników, obejmujących koszty płacy brutto tych pracowników, powiększone o składki obowiązkowe, takie jak składki na ubezpieczenie społeczne, ponoszone przez przedsiębiorcę od dnia zatrudnienia tych pracowników

- z zastrzeżeniem § 6 ust. 4.

Natomiast w myśl § 5 ust. 1 ww. Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji z 27 grudnia 2022 r. (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2861), w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2023 r.:

Maksymalna dopuszczalna wielkość pomocy publicznej na realizację nowej inwestycji udzielanej przedsiębiorcy z tytułu:

1) kosztów nowej inwestycji jest liczona jako iloczyn maksymalnej intensywności pomocy określonej dla danego obszaru i kosztów inwestycji kwalifikujących się do objęcia pomocą określonych w § 8 ust. 1, których wysokość nie może być wyższa niż maksymalna wysokość kosztów kwalifikowanych, o której mowa w § 8 ust. 9, albo

2) tworzenia nowych miejsc pracy w związku z nową inwestycją jest liczona jako iloczyn maksymalnej intensywności pomocy określonej dla danego obszaru i dwuletnich kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników, obejmujących koszty płacy brutto tych pracowników, powiększone o składki obowiązkowe, takie jak składki na ubezpieczenia społeczne, ponoszone przez przedsiębiorcę od dnia zatrudnienia tych pracowników

- z zastrzeżeniem § 6 ust. 4.

Katalog ponoszonych wydatków, które można uznać za koszty kwalifikowane, określa § 8 ust. 1 Rozporządzenia.

Zgodnie natomiast z § 8 ust. 1 Rozporządzenia o WNI, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Do kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem na nowe inwestycje zalicza się koszty będące:

1)kosztem związanym z nabyciem gruntów lub prawa ich użytkowania wieczystego,

2)ceną nabycia albo kosztem wytworzenia we własnym zakresie środków trwałych, pod warunkiem zaliczenia ich, zgodnie z odrębnymi przepisami, do składników majątku podatnika i zaliczenia ich do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

3)kosztem rozbudowy lub modernizacji istniejących środków trwałych,

4)ceną nabycia wartości niematerialnych i prawnych związanych z transferem technologii przez nabycie praw patentowych, licencji, know-how i nieopatentowanej wiedzy technicznej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3,

5)kosztem związanym z najmem lub dzierżawą gruntów, budynków i budowli– pod warunkiem że okres najmu lub dzierżawy trwa co najmniej 5 lat, a w przypadku mikroprzedsiębiorców, małych przedsiębiorców i średnich przedsiębiorców - co najmniej 3 lata, licząc od przewidywanego terminu zakończenia nowej inwestycji,

6)ceną nabycia aktywów innych niż grunty, budynki i budowle objęte najmem lub dzierżawą, w przypadku gdy najem lub dzierżawa ma postać leasingu finansowego oraz obejmuje zobowiązanie do nabycia aktywów z dniem upływu okresu najmu lub dzierżawy

- pomniejszone o naliczony podatek od towarów i usług oraz o podatek akcyzowy, jeżeli możliwość ich odliczeń wynika z odrębnych przepisów, poniesione w okresie realizacji inwestycji, a w przypadku kosztów określonych w pkt 5 - poniesione wyłącznie w okresie 5 lat w przypadku dużych przedsiębiorców, albo 3 lat w przypadku mikroprzedsiębiorców, małych przedsiębiorców i średnich przedsiębiorców, liczonych od dnia zakończenia nowej inwestycji.

Stosownie zaś do § 8 ust. 1 Rozporządzenia o WNI, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2023 r.:

Do kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem z tytułu:

1) kosztów nowej inwestycji zalicza się koszty, będące:

a) kosztem związanym z nabyciem gruntów lub prawa ich użytkowania wieczystego,

b) ceną nabycia albo kosztem wytworzenia we własnym zakresie środków trwałych, kompletnych i zdatnych do użytku w dniu przyjęcia do używania, pod warunkiem zaliczenia ich, zgodnie z odrębnymi przepisami, do składników majątku podatnika i zaliczenia ich do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

c) kosztem rozbudowy lub modernizacji istniejących środków trwałych,

d) ceną nabycia wartości niematerialnych i prawnych związanych z transferem technologii przez nabycie praw patentowych, licencji, know-how i nieopatentowanej wiedzy technicznej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3,

e) kosztem związanym z najmem lub dzierżawą gruntów, budynków i budowli - pod warunkiem że okres najmu lub dzierżawy trwa co najmniej 5 lat, a w przypadku mikroprzedsiębiorców, małych przedsiębiorców i średnich przedsiębiorców - co najmniej 3 lata, licząc od dnia zakończenia nowej inwestycji,

f) ceną nabycia aktywów innych niż grunty, budynki i budowle objęte najmem lub dzierżawą, w przypadku gdy najem lub dzierżawa ma postać leasingu finansowego oraz obejmuje zobowiązanie do nabycia aktywów z dniem upływu okresu najmu lub dzierżawy

- pomniejszone o naliczony podatek od towarów i usług oraz o podatek akcyzowy, jeżeli możliwość ich odliczeń wynika z odrębnych przepisów;

2) dwuletnich kosztów pracy określonych w § 5 ust. 1 pkt 2 zalicza się koszty poniesione przez przedsiębiorcę na tworzenie nowych miejsc pracy w związku z realizacją nowej inwestycji.

Stosownie do § 9 ust. 1 Rozporządzenia o WNI, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2022 r.:

Wsparcie z tytułu kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji przysługuje przedsiębiorcy, począwszy od miesiąca, w którym poniósł te koszty po dniu wydania decyzji o wsparciu, aż do wygaśnięcia decyzji o wsparciu lub wyczerpania maksymalnej dopuszczalnej pomocy regionalnej, w zależności od tego, które zdarzenie wystąpi wcześniej.

Stosownie do § 9 ust. 1 Rozporządzenia o WNI, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2023 r.:

Wsparcie z tytułu kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji przysługuje przedsiębiorcy począwszy od miesiąca, w którym upłynął termin zakończenia inwestycji określony w decyzji o wsparciu, aż do wygaśnięcia decyzji o wsparciu lub wyczerpania maksymalnej dopuszczalnej pomocy regionalnej, w zależności od tego, które zdarzenie wystąpi wcześniej, z zastrzeżeniem wyjątku, o którym mowa w § 5 ust. 6.

Z kolei w § 10 Rozporządzenia, określono w szczegółach sposób kalkulacji przysługującego limitu pomocy publicznej.

Zgodnie z § 10 ust. 1 Rozporządzenia:

Koszty kwalifikowane nowej inwestycji oraz wielkość pomocy są dyskontowane na dzień uzyskania decyzji o wsparciu.

Wskazać należy, że zgodnie z § 12 ww. Rozporządzenia z 27 grudnia 2022 r.,

Do spraw wszczętych i niezakończonych oraz decyzji o wsparciu wydanych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 2018 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji (Dz.U. poz. 1713 oraz z 2021 r. poz. 2483).

Powyższe oznacza, że treść Rozporządzenia obowiązującego od 1 stycznia 2023 r. ma zastosowanie jedynie do przedsiębiorstw, którzy złożą lub złożyli wniosek o udzielenie wsparcia po 1 stycznia 2023 r.

Z uwagi na to, że w opisie zdarzenia przyszłego mowa jest jedynie o decyzji o wsparciu wydanej w 2022 r. „nowe” Rozporządzenie obowiązujące od 1 stycznia 2023 r. w opisanej sprawienie nie znajduje zastosowania.

Odnosząc się do przedmiotu Pana wątpliwości wyrażonych w pytaniu wyjaśniam, że samo poniesienie wydatków kwalifikowanych nie jest wystarczające do skorzystania ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wynika bowiem z przytaczanych powyżej przepisów, wsparcie na realizację nowej inwestycji polega na zwolnieniu z podatku dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu. Dopóki więc nie uzyska Pan takiego dochodu nie może skorzystać ze wsparcia na podstawie ustawy o WNI (a w konsekwencji zwolnienia na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Nie można natomiast mówić o uzyskaniu dochodu dopóki nie osiągnie Pan przychodów, które będą następstwem dokonanej nowej inwestycji, czyli przychodu wypracowanego w oparciu o zespół składników majątkowych nabytych w ramach wydatków związanych z nową inwestycją, której dotyczy decyzja o wsparciu.

W przeciwnym wypadku, tj. uznania, że zwolnienie przysługuje już od momentu rozpoczęcia nowej inwestycji zwolnieniu nie podlegałby dochód uzyskany z działalności prowadzonej w oparciu o nową inwestycję, tylko w oparciu o dotychczasowe składniki majątku, co jest sprzeczne z wymogiem określonym w art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 Również - takie działanie byłoby niezgodne z przepisem art. 13 ust. 8 ustawy o WNI, zgodnie z którym:

Rozliczenie pomocy publicznej przyznanej przedsiębiorcy na podstawie decyzji o wsparciu ma zastosowanie wyłącznie do decyzji, w ramach której rozpoczęto inwestycję, w oparciu o którą jest prowadzona działalność gospodarcza.

Tym samym, podkreślić należy, że przepis § 9 ust. 1 rozporządzenia, wskazuje na najwcześniejszy moment skorzystania ze wsparcia z tytułu poniesienia kosztów kwalifikowanych i nie można interpretować go w oderwaniu od treści art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od fizycznych.

Na wymóg prowadzenia działalności w oparciu o nową inwestycję wskazano także w pkt 3.1. (akapit 20-21) Objaśnień podatkowych z 6 marca 2020 r. dotyczących sposobu ustalania dochodu zwolnionego z opodatkowania podatkiem dochodowym, osiągniętego z działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji.

Zgodnie z Objaśnieniami:

Rozliczenie pomocy publicznej przyznanej przedsiębiorcy na podstawie decyzji o wsparciu ma zastosowanie wyłącznie do decyzji, w ramach której inwestycja jest realizowana i w oparciu o tę inwestycję prowadzona jest działalność gospodarcza (art. 13 ust. 8 ustawy o WNI). Wsparcie (pomoc publiczna) w postaci zwolnienia z opodatkowania dochodu dotyczy bowiem tylko działalności gospodarczej, w ramach której realizowana jest nowa inwestycja i nie dotyczy innych dochodów (nie wynikających ze zrealizowania nowej inwestycji), osiąganych przez przedsiębiorcę na określonym terenie.

Dlatego też momentem od którego jest Pan uprawniony do korzystania ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może być miesiąc (po dniu wydania decyzji o wsparciu), w którym poniósł Pan pierwsze koszty na realizację nowej inwestycji, stanowiące koszty kwalifikowane zgodnie z definicją kosztów kwalifikowanych określoną w § 8 Rozporządzenia, pod warunkiem, że dysponuje Pan dochodem pochodzącym z nowej inwestycji, w ramach której ponosi wydatki kwalifikowane.

Podkreślić należy, że poniesienie kosztów, które są uznane za koszty kwalifikowane nie uprawnia jeszcze do skorzystania z możliwości zwolnienia dochodów w ramach decyzji o wsparciu. Rozpoczęcie procesu inwestycyjnego powinno prowadzić każdorazowo do uzyskania dochodu, który umożliwia zastosowanie zwolnienia. Dla faktycznego skorzystania z analizowanego zwolnienia, istotne jest bowiem uzyskanie dochodów z nowej inwestycji (również w ramach ścisłych powiązań) a nie samo poniesienie wydatków kwalifikowanych.

Oczywiście nie można wykluczyć, że takie dochody uzyskane zostaną w miesiącu poniesienia kosztów kwalifikowanych, co uprawnia do korzystania ze zwolnienia już od tego miesiąca.

Biorąc pod uwagę treść powołanych powyżej przepisów, a także opis zdarzenia przyszłego wyjaśniam, że zwolnienie dochodu osiągniętego w ramach działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu, następuje w momencie uzyskania pierwszych przychodów (dochodów) ze sprzedaży produktów wytworzonych z użyciem środków trwałych nabytych/wytworzonych przez Pana w ramach inwestycji lub rozbudowy czy modernizacji dotychczas wykorzystywanych składników majątkowych, z którymi nowa inwestycja pozostaje w ścisłym nierozerwalnym związku.

Powołany wyżej przepis § 8 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia, wprowadza warunek zaliczenia jako koszty kwalifikowane kosztów zarówno nabytych jak i wytworzonych we własnym zakresie środków trwałych, pod warunkiem zaliczenia ich do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Zatem, uwzględniając fakt, że w przypadku nabycia środka trwałego musi być on kompletny i zdatny do użytkowania to należy również przyjąć, że wytworzony we własnym zakresie środek trwały musi spełniać takie same kryteria, czyli musi być kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia go do używania.

Tym samym z § 8 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia, wyraźnie więc wynika, że do kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem na nowe inwestycje zalicza się koszty będące ceną nabycia albo kosztem wytworzenia we własnym zakresie środków trwałych, pod warunkiem zaliczenia ich, zgodnie z odrębnymi przepisami, do składników majątku podatnika i zaliczenia ich do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Zatem, analizując powołane powyżej przepisy, a także opis sprawy należy wskazać, że momentem poniesienia wydatków o których mowa w § 8 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia, kwalifikujących się do objęcia wsparciem na nowe inwestycje nie będzie, zgodnie z metodą kasową moment zapłaty tych kosztów, konieczne jest również zaliczenia ich do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Tym samym za prawidłowe należało uznać Pana stanowisko, że będzie Pan uprawniony do korzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o PIT, w części uwzględniającej kalkulację kwoty pomocy publicznej przysługującej Panu obejmującej wydatki poniesione na koszty kwalifikowane, w postaci nabycia nieruchomości gruntowej, w opisanym wyżej szczegółowo stanie faktycznym, od momentu wprowadzenia niniejszego składnika do ewidencji środków trwałych, pod warunkiem że będzie dysponował Pan dochodem pochodzącym z tej nowej inwestycji, w ramach której ponosi Pan wydatki kwalifikowane.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania tej interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Jednocześnie, zaznaczyć, że pytanie przedstawione przez Pana we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Pana pytania). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nieobjęte pytaniami, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00