Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-10-09

Przepisy wewnątrzzakładowe

1. Regulamin pracy

Regulamin pracy jest aktem prawa wewnątrzzakładowego obowiązującym u konkretnego pracodawcy.

Obowiązek utworzenia regulaminu pracy spoczywa na pracodawcach zatrudniających co najmniej 20 pracowników, chyba że w zakładzie obowiązuje układ zbiorowy pracy. Taka regulacja nie oznacza jednak, że pracodawcy zatrudniający mniejszą liczbę pracowników nie mogą takiego regulaminu tworzyć.

Tworząc regulamin pracy, warto brać pod uwagę, że nie powinien to być akt bardzo obszerny, który przytacza większość przepisów Kodeksu pracy. Tak rozbudowany regulamin będzie mało czytelny dla pracowników, a poza tym w każdym przypadku zmiany przepisów Kodeksu pracy będzie konieczna zmiana treści regulaminu.

Regulamin pracy ma za zadanie dostosowanie ogólnie obowiązujących przepisów prawa pracy do specyfiki danego zakładu pracy. Powinien zatem uszczegóławiać i dostosowywać przepisy kodeksowe do warunków pracy w danym zakładzie.

W regulaminie pracy powinny być zawarte postanowienia regulujące przede wszystkim:

● organizację pracy, warunki przebywania na terenie zakładu pracy w czasie pracy i po jej zakończeniu, wyposażenie pracowników w narzędzia i materiały, a także w odzież i obuwie robocze oraz w środki ochrony indywidualnej i higieny osobistej (tzw. tabela norm przydziału określająca, jaka odzież i na jaki okres przysługuje pracownikom zatrudnionym na określonych stanowiskach oraz rodzaje środków ochrony indywidualnej); ● systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe. Muszą być one w regulaminie pracy nazwane i wskazane precyzyjnie w stosunku do poszczególnych grup pracowników. Przy ustalaniu okresu rozliczeniowego warto pamiętać, że musi on być wskazany w regulaminie pracy w precyzyjny sposób (np. 1 miesiąc, 2 miesiące). Błędem jest przepisywanie do regulaminu zwrotów kodeksowych, np. "w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy"; ● porę nocną, która musi być zawsze określona bez względu na to, czy w danym zakładzie pracy wykonuje się pracę w godzinach nocnych; ● termin, miejsce, czas i częstotliwość wypłaty wynagrodzenia - te elementy również muszą być określone w regulaminie w sposób precyzyjny. Regulamin musi np. wskazywać konkretną datę wypłaty pracownikom wynagrodzenia za pracę, a nie posługiwać się np. zwrotem "do 10. dnia następnego miesiąca"; ● wykaz prac wzbronionych pracownikom młodocianym oraz kobietom, wykaz prac lekkich dozwolonych pracownikom młodocianym, rodzaje prac i wykaz stanowisk pracy dozwolonych pracownikom młodocianym w celu odbywania przygotowania zawodowego. Wszystkie te wykazy muszą być dostosowane do warunków występujących w danym zakładzie pracy i do rodzaju prac, jakie się w nim wykonuje, a nie tylko przytaczać przepisy regulujące te zagadnienia. W przypadku gdy pracodawca nie zatrudnia pracowników młodocianych, wystarczy, że w regulaminie pracy zamieści zapis, że nie zatrudnia pracowników młodocianych i dlatego nie zawarto w nim wykazu prac wzbronionych i dozwolonych takim osobom. W razie zatrudnienia pracowników młodocianych trzeba będzie podać w regulaminie wykazy prac wzbronionych i dozwolonych tym osobom; ● obowiązki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej, a także sposób informowania pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą; ● przyjęty u danego pracodawcy sposób potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy; ● informacje na temat stosowanych kar porządkowych. Zapisy te powinny odpowiadać regulacjom zawartym w Kodeksie pracy. Pracodawca nie może zatem tworzyć nowego katalogu tych kar, gdyż jest to niedozwolone; ● inne postanowienia regulujące organizację i porządek pracy w zakładzie, np. wprowadzenie 60-minutowej przerwy w pracy, wydłużenie rocznego limitu godzin nadliczbowych, ustalenie innych godzin czasu pracy w niedziele i święta itp.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00