Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-12-04

Tworzenie regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Pracodawcy, którzy mają obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, muszą ustalić regulamin korzystania ze środków funduszu. Regulamin zfśs musi określać zasady i warunki korzystania z usług oraz świadczeń finansowanych z zfśs, jak również zasady przeznaczania środków zfśs na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej. Treść regulaminu pracodawca musi uzgodnić z zakładową organizacją związkową, a w przypadku jej braku z przedstawicielem załogi.

Obowiązek tworzenia przez pracodawcę funduszu socjalnego i prowadzenia działalności socjalnej jest taki sam względem wszystkich pracowników. Jednak z tego obowiązku nie wynikają żadne roszczenia pracownika o świadczenia. Pracownik nabywa prawo do świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dopiero wtedy, gdy świadczenie to zostanie mu przyznane na podstawie regulamin zfśs.

KTO MUSI TWORZYĆ ZFŚS

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych obligatoryjnie tworzą pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Natomiast pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych tworzą fundusz bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.

PRZYKŁAD

Ewa M. na 1 stycznia br. zatrudnia w swoim zakładzie krawieckim 3 pracowników na pełny etat i 2 pracowników na 1/3 etatu. Ze względu na liczbę zatrudnionych pracowników - niższą niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty - Ewa M. jest zwolniona z obowiązku tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

PRZYKŁAD

W jednostce budżetowej stan zatrudnienia wynosił 1 stycznia br. 7 pracowników zatrudnionych na pełny etat, 2 pracowników zatrudnionych na pół etatu i 2 pracowników zatrudnionych na ćwierć etatu. Razem daje to 8,5 etatów. Tak niskie zatrudnienie nie ma jednak wpływu na obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych przez tę jednostkę budżetową - taki pracodawca musi tworzyć fundusz bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00