Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-07-26

ZAKRES ODPOWIEDZIALNOŚCI PRACOWNIKA

Pracownik nie odpowiada za szkodę, która powstała wskutek okoliczności przez niego niezawinionych. Jeżeli więc pracodawca chce dochodzić odszkodowania, musi wskazać konkretne uchybienia pracownika oraz ich związek z powstałą szkodą.

infoRgrafika

Rozmowa z Anną Tomczyk, byłym Głównym Inspektorem Pracy.

● Czy pracodawca może zabezpieczyć się przed ewentualną szkodą wyrządzoną przez pracownika, nakazując mu podpisanie weksla in blanco?

- W razie wystąpienia szkody w mieniu pracodawcy nie może on bez zgody pracownika dokonywać z tego tytułu potrąceń z wynagrodzenia za pracę. Przy braku takiej zgody dochodzenie przez pracodawcę odszkodowania z tytułu powstałej szkody byłoby możliwe jedynie na drodze sądowej. W związku z powyższym w praktyce zdarza się często, że pracodawca, zatrudniając pracownika na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną, wymaga od niego zabezpieczenia wekslowego na wypadek powstania w przyszłości szkody w mieniu powierzonym. Przeciwko dopuszczalności stosowania tej formy zabezpieczenia roszczeń pracodawcy wypowiedział się Sąd Najwyższy, który w wyroku z 26 stycznia 2011 r. stwierdził, że przepisy i zasady prawa pracy, w szczególności zawarte w dziale V Kodeksu pracy, wykluczają wystawienie weksla gwarancyjnego jako środka zabezpieczenia roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracownika w mieniu pracodawcy, co oznacza, że taki weksel jest nieważny z mocy prawa. Nabywca weksla nie może zatem dochodzić zaspokojenia na jego podstawie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00