Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-11-25

II półrocze 2010 r.

PRZEGLĄD ZMIAN W PRAWIE DLA KADROWCA

W drugiej połowie 2010 r. wyjątkowymi rozwiązaniami prawnymi w zakresie szeroko pojętego prawa pracy były z pewnością tzw. przepisy powodziowe. Zmianom uległa m.in. podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia dla zleceniobiorców oraz czas pracy urzędników państwowych.

NOWE OBOWIĄZKOWE UBEZPIECZENIE LEKARZY

Rozporządzenie Ministra Finansów z 26 kwietnia 2010 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej lekarzy i lekarzy dentystów wykonujących zawód na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2010 r. nr 78, poz. 515)

Z dniem 1 stycznia 2010 r. do ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (DzU z 2008 r. nr 136, poz. 857 ze zm.) dodano art. 48a, który zobowiązuje wszystkich lekarzy wykonujących zawód w Polsce do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Artykuł 48b tej ustawy zawiera delegację ustawową i w związku z tym Minister Finansów wydał 26 kwietnia 2010 r. rozporządzenie w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej lekarzy i lekarzy dentystów. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej służy zabezpieczeniu interesów majątkowych lekarzy, przedstawicieli innych zawodów medycznych oraz zakładów opieki zdrowotnej w przypadku wyrządzenia szkody, w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Lekarze mają obowiązek wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC, ale mogą także ubezpieczyć się dodatkowo, wykupując ubezpieczenie dobrowolne.

Ubezpieczenie OC muszą posiadać wszyscy lekarze i lekarze dentyści, którzy wykonują zawód:

w w niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej,

w w ramach praktyki lekarskiej: indywidualnej, indywidualnej specjalistycznej lub grupowej,

w we wszelkiego rodzaju placówkach medycznych, działających w ramach prywatnego systemu opieki zdrowotnej, które świadczą usługi dla osób prywatnych i firm.

W rozporządzeniu określono m.in. 3 różne sumy gwarancyjne. W zależności od specjalizacji wynoszą one minimum 100 tys. euro (np. anestezjolog), 50 tys. euro (np. dentysta) lub 25 tys. euro w przypadku pozostałych specjalizacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00