Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-07-05

PROPORCJONALNOŚĆ URLOPU

w zasady ustalania urlopu proporcjonalnego

Ewa Preis

w ekwiwalent za urlop proporcjonalny

w urlop macierzyński w placówkach feryjnych i nieferyjnych

Proporcjonalność urlopów wypoczynkowych jest uregulowana w Kodeksie pracy, jak również w przepisach pragmatyk zawodowych, np. Karcie Nauczyciela.

Ustalając urlop proporcjonalny, mamy do czynienia z zaokrąglaniem otrzymanego wyniku zarówno w odniesieniu do dnia, jak i miesiąca. Natomiast, ustalając wymiar urlopu za przepracowany okres w danym roku kalendarzowym, niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Zdarza się, że pracownik w jednym miesiącu kończy jeden stosunek pracy i nawiązuje następny u innego pracodawcy. W takiej sytuacji wymiar urlopu wypoczynkowego należy zaokrąglić w ten sposób, że niepełny miesiąc pracy liczy się jako pełny. Zaokrąglenie do pełnego miesiąca następuje tylko raz i obciąża ono dotychczasowego pracodawcę.

Zasada proporcjonalności dotyczy również pracowników powracających w ciągu roku kalendarzowego do pracy u dotychczasowego pracodawcy po trwającym co najmniej jeden miesiąc:

w urlopie bezpłatnym,

w urlopie wychowawczym,

w okresie odbywania służby wojskowej, a także przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych,

w tymczasowym aresztowaniu,

w odbywaniu kary pozbawienia wolności,

w nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Jeżeli jednak jeden z tych okresów przypadł po nabyciu prawa do urlopu w danym roku kalendarzowym, urlop wypoczynkowy ulega proporcjonalnemu obniżeniu, chyba że przed rozpoczęciem tego okresu pracownik wykorzystał urlop w przysługującym lub w wyższym wymiarze.

WAŻNE!

Urlop macierzyński, zwolnienie lekarskie czy świadczenie rehabilitacyjne są okresami, które pozostają bez wpływu na nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego. Korzystając z jednego z wymienionych okresów nieobecności, pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego.

Stosowanie w praktyce zasad w zakresie proporcjonalności urlopów wypoczynkowych ciągle napotyka wiele problemów, dlatego też tym zagadnieniem wielokrotnie zajmowały się sądy pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00