Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-09-10

STOSUNEK PRACY NAUCZYCIELI

● podstawy zatrudnienia

Beata Kaczmarek

Joanna Skrobisz

● czas pracy

● wynagrodzenie

● urlopy

Nauczyciele są odrębną grupą zawodową, której status regulują ustawy szczególne. Nie jest to jednak grupa jednorodna. Odrębne regulacje mają nauczyciele wykonujący swój zawód w szeroko pojętej oświacie. Inny jest też status nauczycieli akademickich zajmujących się pracą dydaktyczną i naukową na wyższych uczelniach.

Status prawny nauczycieli zatrudnionych w oświacie i nauczycieli akademickich został określony w ustawach odrębnych, a przepisy Kodeksu pracy mają zastosowanie do tej grupy zawodowej w ograniczonym zakresie. Nauczyciele zatrudnieni w oświacie to ci, którzy pracują w szkołach i placówkach oświatowych określonych w ustawie z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.). Do tych nauczycieli stosuje się przede wszystkim przepisy ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm. - zwanej dalej KN). Inną grupą są nauczyciele szkół wyższych. Ich stosunek pracy reguluje ustawa z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.).

Nauczyciele zatrudnieni w szkołach i placówkach oświatowych

Szkoły i placówki mogą być publiczne, niepubliczne oraz niepubliczne o uprawnieniach szkoły publicznej. Szkoły podstawowe i gimnazja mogą być jedynie szkołami publicznymi lub niepublicznymi o uprawnieniach szkoły publicznej.

Podstawowym aktem prawnym regulującym problematykę zatrudniania i zwalniania nauczycieli jest KN. Jednak stosowanie konkretnych przepisów Karty jest uzależnione od organu prowadzącego szkołę/placówkę oraz od wymiaru zatrudnienia nauczyciela.

Organami prowadzącymi szkoły lub placówki oświatowe są w szczególności:

● jednostki samorządu terytorialnego,

● organy administracji rządowej,

● osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego,

● osoby fizyczne.

Biorąc pod uwagę różnorodność podmiotów prowadzących szkoły, najwięcej nauczycieli zatrudnionych jest w szkołach i placówkach, do której stosuje się w pełni KN.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00