Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-10-29

KONSULTACJE PRACOWNICZE W UE

Ingerencja Unii Europejskiej w sposoby informowania pracowników i przeprowadzania z nimi konsultacji spowodowana była dużą różnorodnością uregulowań w poszczególnych państwach członkowskich.

Katarzyna M. Świderska

Istotnym elementem konsultacji pracowniczych jest obowiązek przekazywania pracownikom informacji, tj. udostępniania im wiadomości, co do których mogą żądać wyjaśnień lub stawiać dodatkowe pytania. Konsultacja może być rozumiana jako zwracanie się o opinię i udzielanie jej, jak też szerzej - jako „konsultacja zmierzająca do osiągnięcia porozumienia”.

Poszczególne dyrektywy dotyczące warunków pracy bardzo często zawierają wymóg konsultacji przedstawicieli pracowników przy rozwiązywaniu większości istotnych problemów. Na przykład ramowa dyrektywa 89/391 z 12 czerwca 1989 r. o wprowadzeniu środków w celu zwiększania bezpieczeństwa i poprawy zdrowia pracowników podczas pracy wskazuje jako jeden z obowiązków pracodawców zapewnienie, aby planowanie i wprowadzanie nowych technik było konsultowane z pracownikami lub ich przedstawicielami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00