Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-09-06

Jak prawidłowo zatrudnić pracownika

Beata Superson-Polowiec

WSTĘP

Racjonalne zarządzanie pracownikami ma bardzo duże znaczenie w prawidłowym i efektywnym działaniu przedsiębiorstwa, które chce odnosić sukcesy w prowadzeniu swojej działalności.

Do zadań kadrowca zalicza się w pierwszej kolejności zadania administracyjne, do których należą takie czynności, jak: prowadzenie akt osobowych pracowników, opracowanie regulaminu pracy i wynagradzania, organizowanie szkoleń bhp, dbanie o aktualność badań okresowych, przygotowywanie umów o pracę i informacji dla pracownika, świadectw pracy, ewidencjonowanie czasu pracy, a także sporządzanie dokumentacji wymaganej przez ZUS. Wyliczenie to jest tylko przykładowe i nie zawiera zamkniętego katalogu obowiązków administracyjnych kadrowca, a jedynie wskazuje na ich szeroki zakres. Często osoba zatrudniona na tym stanowisku w czasie pracy zajmuje się również obowiązkami wykraczającymi poza sprawy kadrowe. Taka sytuacja może prowadzić do powierzchownego i nieodpowiedzialnego zarządzania pracownikami w imieniu pracodawcy. Oprócz wymienionych powyżej zadań dobry kadrowiec powinien również dbać o szkolenia swoich pracowników oraz o pozyskiwanie nowych, wykwalifikowanych pracowników, tak aby pracodawca był konkurencyjny na rynku pracy. Działania te mają zaowocować powodzeniem w prowadzeniu strategii finansowej i marketingowej przedsiębiorcy, a realizacja tego celu zależy w dużej mierze od kwalifikacji zawodowych pracowników, jakości wykonywanej pracy oraz metod zarządzania.

W początkowym etapie prowadzenia działalności przez pracodawcę (gdy zakład pracy jest mały) działania w zakresie rekrutacji i zwalniania pracowników podejmowane są przez zarząd lub samych właścicieli przedsiębiorstwa. Także prowadzeniem kadr w zakresie zadań administracyjnych zajmuje się sam właściciel lub oddelegowany przez niego do tych zadań pracownik, często nieposiadający wystarczających kwalifikacji zawodowych w tym zakresie. W przypadku małych firm nie ma potrzeby wprowadzania skomplikowanych procedur rekrutacji i zarządzania pracownikami. Wystarczy zatrudnić na stanowisku kadrowca osobę posiadającą w tym zakresie kwalifikacje zawodowe, które pozwolą na sprawne i prawidłowe, a co za tym idzie - zgodne z prawem prowadzenie dokumentacji pracowniczej i rekrutację nowych pracowników. Inaczej jest w przypadku dużych przedsiębiorstw. Istnienie wielu działów powoduje brak komunikacji między poszczególnymi kierownikami tych działów, a w rezultacie decentralizację zadań kadrowych. Może to prowadzić do przyjęcia różnych kryteriów ocennych przy przyjmowaniu nowych pracowników, dlatego za celowe należy uznać stworzenie działu kadr zarządzającego zasobami ludzkimi, który w sposób jednolity dla całego zakładu pracy będzie prowadził politykę kadrową.

Pobierz pliki wydania
Pobierz:

PDF
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00